Hladový kojenec aneb růstový spurt. Nedílnou součástí vývoje dítě projde několikrát

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kojenec
kojenec

Občas se člověk ptá, jak tak malý človíček dokáže spotřebovat tolik živin. I tak se dá jednoduše pojmenovat růstový spurt, období, kdy kojenec zkrátka nasycení jen tak nedojde. Kdy ale poznat, že jde opravdu o potřebu a jak často dítě kojit v prvních týdnech jeho života?


Růstový spurt. O co se jedná?

Jedná se o období ve vývoji kojence, které přichází většinou mezi třetím a šestým týdnem a později pak také třetím a šestým měsícem života. Přijít dokonce může i několikrát a v několika vlnách. A co se s tělíčkem dítěte v tomto období vlastně děje?

Jedná se o období, kdy má dítě radikálně zvýšený obsah růstového hormonu a velice rychle dospívá. Ke správné funkci těla a dospívání tak pochopitelně potřebuje mnohem větší obsah živin, než potřebovalo předtím.

V tomto období se tak dítě vyznačuje neustálou nenasytností, potřebuje kojit klidně i téměř každou hodinu a celkově působí mrzutým a ustaraným dojmem.

Nebojte se, nic špatného se neděje, to jen genetika zavelela k rychlému růstu.

Nepleťte si odstavení od mléka a spurt

Důležité je dobře kontrolovat proporce dítěte, jak roste a dospívá, a také v jakých návalech má potřebu po mateřském mléce.

Velice často se totiž návaly podobných chutí považují za impuls k odstavení mateřského mléka a počátku příjmu běžné potravy. Je to tak přirozené, protože dítěti náhle přestanou živiny z matčina prsu dostačovat.

Může se ale velice jednoduše stát, že toto období, kdy je potřeba ukončit kojení a začít s běžným krmením, poměrně často spletete právě s obdobím, kdy dítě rapidně roste, a potřebuje proto zvýšený příjem živin z matčina těla.

Je proto dobré dítě dobře kontrolovat, přeměřovat a na základě toho odhadnout, o kterou eventualitu by se mohlo jednat.

Pozor na rozmazlování

U kojení je potřeba mít se na pozoru i z pohledu dostatečného množství. Dokud dítě opravdu nasává a polyká, tak je to znak toho, že stále ještě potřebuje stravu.

Jakmile ale začne s touto činností přestávat, nebo dokonce přerušovat pospáváním a rozptýlením po okolí, tak už dost často svoji potřebu ukojilo a aktuálně si jen žádá a vynucuje vaši pozornost. Pozor na to!

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články