S pojmem workoholismus se pravděpodobně setkal už každý z nás, jen málokdo si ale uvědomuje, jak velký problém může ve skutečnosti závilost na práci být. Ačkoli si to neuvědomujeme, může se stát, že nás workoholismus psychicky vyčerpá, nakonec může vést i k tomu, že naše tělo selže po fyzické stránce.
Workoholismus je charakterizován jako nutkavá tendence věnovat se práci, a to i na úkor ostatních životních oblastí. Pokud člověk nepracuje, nedokáže se nijak zabavit. Problém ovšem je v tom, že dává práci přednost úplně před vším, což je velmi špatné pro jeho sociální život, ale také celkově pro zdraví, vysvětluje Web Magazine.
Jde o závažný psychický problém
Workoholismus je psychický problém, který může vzniknout z mnoha důvodů. Často se objevuje u lidí s nízkým sebevědomím, kteří mají neustále potřebu dokazovat svou hodnotu. Pro někoho je ale také únikem před osobními problémy, píše HBR.
K dalším příčinám vzniku workoholismu patří perfekcionismus, tlak společnosti na výkon člověka, ale také genetické predispozice k závislosti. Ta se nicméně může vyvíjet i mnoho let a workoholikem se člověk může stát i v pozdním věku.
Proč je workoholismus rizikový?
Workoholik si sám neuvědomuje, že má nějaký problém. Příznaky jsou přitom velmi viditelné. Neschopnost odpočívat, zanedbávání rodiny a vztahů, práce o víkendech, přesčasy, odmítání dovolené. Pokud se něco z těchto problémů týká vašich blízkých, možná je na čase je informovat o tom, že mají problém.
Workoholismus je nebezpečný, protože hrozí úplné odstřižení od společnosti, což může vést k psychickým problémům a depresím. Člověk, který v takovém případě nemá možnost pracovat, může mít dokonce pocit, že jeho život postrádá smysl, tím pádem mají workoholici také často tendenci k sebevraždám, uvádí Hedley Scott.
Kromě toho ale při nedostatku odpočinku a neustálé práci může dojít k fyzickým komplikacím. Pokud se jedná o práci za počítačem, mohou vás začít bolet záda, ale také se u vás častěji budou vyskytovat migrény. Fyzická práce má pak samozřejmě na tělo dopady také obrovské.
Jak problém léčit?
Tak, jako u všech ostatních závislostí, i v tomto případě je velmi důležité si uvědomit, že má člověk problém. Často je proto nepostradatelná podpora přátel a rodiny, kteří se pokusí dané osobě vysvětlit, že je potřeba životní styl změnit, píše Web Magazine.
Následně si potom workoholik musí nastavit nějaké pracovní hranice. Pokud to nezvládne sám, bude potřebovat pomoc psychologa či psychiatra. Ten pomůže pacientovi s plánováním volného času, naučí ho relaxačním technikám a postupně mu pomůže změnit životní styl.
Zdroj: HBR, Forbes, Hedley Scott, Web Magazine
Autor: Šárka Cvrkalová