Terapie křikem: Někdy mohou být hororové filmy benefitem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Krik
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé se rádi bojí. Nebo se jim jednoduše líbí hororová děsivá tematika. Strašidelné filmy o příšerách, vrazích a krvelačných monstrech ale nejsou jenom zábavou pro určitou skupinu lidí. Ve skutečnosti mohou být také prospěšné našemu zdraví.

Možná to zní trochu divně. Hodně lidí může mít po sledování hororu ještě dlouhé týdny strach si dojít v noci na záchod, stávají se paranoidními, mají jenom negativní myšlenky. Sledování hororů může způsobit i trauma, což je podle newsbreak.com prokázáno.

Na druhou stranu ale mohou horory v mnoha situacích psychiku člověka posílit, někdy se dokonce používají při léčbě psychických problémů. Takovému procesu se říká terapie křikem.

Horory strach nevytváří

V roce 1991 vyšel dokument s názvem Fear in the Dark (Strach ve tmě) ve kterém uznávaný hororový režisér Wes Craven prohlásil: „Horory strach nevytváří. Naopak ho uvolňují.“

Ačkoli bylo jeho poselství velmi stručné, jasně vysvětlilo problematiku celé záležitosti. Pokud se člověk dívá na horory v napětí, ve strachu nebo v jiné psychické nepohodě, pořádně se vylekat a zakřičet si může jeho pocity uvolnit.

Adrenalin, který se v nás díky takovým filmům uvolňuje, sice na jednu stranu způsobuje bušení srdce a vylekanost, na druhou stranu jsou leknutí nebo křik obranné mechanismy těla, které se strachem bojují.

Psychologové se obávali o lidské zdraví

Ještě před třiceti lety se psychologové obávali toho, jak některé hororové filmy budou na člověka působit. Mnoho odborníků se dokonce pokoušelo zakázat některé horory, protože se obávali, že je to už příliš.

„Existovaly obavy z toho, že lidé libující si v takových filmech jsou psychopati, kteří jsou jen podporování v jejich lásce ke krvi a násilí,“ vysvětluje pro healthline.com psycholog Andrew Scahill.

„Počáteční kritika filmu pocházela z myšlenky, že hororové kino je nástroj umožňující v zásadě sadismus. Jak se ale vědci více a více zabývali zkoumáním lidských reakcí, zjistili, že ve skutečnosti jsou po shlédnutí filmu mnozí více uvolnění a myslí jen na pozitivní věci,“ dodává.

Jsme v bezpečí, ale máme právo se bát

Člověk v sobě má od přírody nastřádaný strach. Ten se uvolňuje, pokud se něčeho bojíme. Je vlastně zdravé se bát. Jenomže ve skutečných situacích, pokud se něco děje v realitě, je strach zároveň tím, co nás ochromí, zpomalí a znemožní nám potřebné reakce.

Pokud se ale bojíme doma nebo v kině, je to v pořádku, protože ze sebe křikem či leknutím dostáváme strach ven, zatímco nehrozí, že by se nám cokoli stalo. Jednoduše jsme v bezpečí, přesto ale máme právo se bát.

Psychologové dokonce mnohdy lidem, kteří trpí častým strachem, doporučují sledování hororů, u kterých si pacienti mohou pořádně zakřičet a uvolnit napětí ve svém těle.

Takže až budete příště s kamarády sledovat horor, nebojte se dát strach najevo. Je to zdravé. A pokud vás v kině na hororovém snímku obtěžuje křik někoho dalšího, nemějte mu to za zlé a zkuste se třeba přidat.

Zdroj: healthline.com, healthlifestylenews.com, newsbreak.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články