Samomluva: Možná vás ovlivňuje víc, než si myslíte. Vědci prozradili, jak

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Samomluva
Zdroj: Shutterstock

Jeden starý vtip říká, že člověk se občas musí poradit s někým chytrým, proto někdy trpíme samomluvou. Mnoho z nás si mluví pro sebe a možná si to ani neuvědomuje. Proč to ale děláme? A jak nás může samomluva ovlivnit?

Nejspíš každému už se někdy stalo, že o něčem přemýšlel a pak si uvědomil, že své myšlenky vyjadřuje nahlas. Není to nic, za co bychom se měli stydět, je to přirozené, ať už jsme sami doma, nebo naši samomluvu vnímají i ostatní.

Typickým příkladem samomluvy jsou nadávky, když se nám stane něco nepříjemného, ale také úvahy o důležitých věcech nebo opakování si něčeho, co si chceme zapamatovat nebo se naučit. Jak samomluva vlastně funguje, prozradily týmy vědců.

Nejde o žádnou psychickou nemoc

Někteří lidé si mylně myslí, že pokud člověk mluví sám se sebou, ať už potichu, nebo nahlas, trpí nějakou psychickou poruchou. Nejčastěji jde o záměnu se schizofrenií. Jenomže to je velký omyl.

Schizofrenici odpovídají na otázky, které jim pokládají jiné hlasy, kdežto pokud člověk mluví sám se sebou, pouze si pokládá otázky, na které si vzápětí odpoví, nebo nahlas zmiňuje své myšlenky.

Jde o něco přirozeného, co děláme všichni, a co nás dokonce může v mnoha ohledech pozitivně ovlivnit. Nestyďte se proto někdy vyjádřit své myšlenky nahlas, i když budou jen pro vás.

Vyřešení problému

Pokud člověk hovoří sám se sebou, podle vědců, jak tvrdí yourtango.com, má vyšší pravděpodobnost vyřešení nějakého problému. Pokud se nad něčím pouze zamyslíte, k výsledku se dostat nemusíte.

Pokud si ale nahlas popovídáte sami se sebou, řeknete si, jaké informace máte, a dáte dohromady vše, co znáte, podaří se vám nakonec vymyslet nějaké řešení. A je jedno, zda jde o otázku financí, vztahů, nebo jakoukoli jinou.

Porozumění

Pokud se člověk snaží něco pochopit, správně tomu porozumět, musí to s někým prokonzultovat. Občas totiž stačí, aby nám stejnou myšlenku řekl někdo jiný, a najednou nám to docvakne.

Pokud se ale onen někdo jiný nenajde, proč bychom jím nemohli být my sami? Zamyslete se nad problémem, položte si otázku a zkuste si na ni odpovědět. Podle vědců je to účinný způsob, jak problému porozumět.

Motivace

Pokud člověk chce něčeho dosáhnout, musí se udržovat motivovaný. Když budete sami sebe přesvědčovat, že něco dokážete, nakonec se vám to skutečně podaří. Není k tomu potřeba mluvit nahlas, i když samozřejmě hlasité povzbuzování sebe sama je také řešením.

V tomto případě si ale dejte pozor na demotivaci. Pokud totiž budete sami sobě tvrdit, že už to nemá cenu, že to nezvládnete a že je lepší to vzdát, nakonec se nejspíš také poslechnete a daleko to nedotáhnete.

Samomluva, ať už ta tichá, nebo hlasitá, může člověku pomoci v mnoha ohledech, samozřejmě ale nesmíte nahlas říci něco, co mělo zůstat jen ve vaší hlavě, když je v místnosti ještě někdo další. I takové věci se stávají.

Zdroj: healthline.com, webmd.com, yourtango.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články