Také jste už někdy měli pocit, že jsou váš partner, domácí mazlíček, nebo třeba miminko, roztomilí natolik, že byste je nejraději doslova „umačkali k smrti“? Jedná se o zcela běžný jev, kterému se říká roztomilá agrese. Vysvětlen byl pojem ve skutečnosti ale teprve před několika lety.
V angličtině se pojmu říká cute agression. Jedná se o stav, při kterém si náš mozek jednoduše neumí poradit s roztomilostí ostatních bytostí, nebo třeba zvířat. Pravděpodobně i vy jste někdy objali svého psa, potom jste ale měli tendenci ho mačkat víc a víc. Proč se to děje?
Mozek neví, co má dělat
Pojem cute aggression byl poprvé popsán a zkoumán v roce 2015 výzkumníky z Yale University. Oriana Aragon a její kolegové publikovali studii v časopise Psychological Science, kde tento fenomén pojmenovali a popsali.
Princip celého problému pro laiky jednoduše popisuje ve svém videu influencerka Bella Rose. Podle jejích slov, pokud má člověk hlad, nají se. Pokud je unavený, jde spát. Jenomže v tomto případě mozek neví, jak na situaci reagovat.
Mozek vnímá roztomilé zvíře a naší tendencí je jít a pomazlit ho. Jenomže zvíře je stále roztomilé, možná v danou chvíli dokonce ještě roztomilejší. Naší tendencí tak je zvíře „umačkat k smrti“, aby už roztomilé nebylo.
Vědecké vysvětlení
Ačkoli vysvětlení je poměrně přesné, existují samozřejmě vědecké verze, které více popisují, co přesně se s našimi pocity děje. Katherine Stavor z University of California, vedla v roce 2018 studii, která zkoumala neurobiologické základy tohoto jevu. Její tým zjistil, že roztomilá agrese může být spojena s aktivací systému odměn v mozku.
Alina Gonzalez, psycholožka z Madridu, ve svém výzkumu naopak naznačuje, že tento jev může mít evoluční kořeny souvisejí s péčí o potomky. Mnoho lidí totiž pocit zažívá právě u dětí nebo mladších členů vlastní rodiny, vysvětluje BBC.
Je důležité poznamenat, že výzkum v této oblasti je stále relativně nový a probíhající. Vědci nadále zkoumají různé aspekty tohoto fascinujícího psychologického fenoménu, aby lépe porozuměli jeho původu a funkcím.
Zdroj: UC News, American Kennel Club, BBC, UNSW Sydney, NPR, NIH, YouTube
Autor :Šárka Cvrkalová