Také se vám už někdy stalo, že jste prožili něco, o čem jste byli přesvědčeni, že se to už v minulosti stalo? Je to vždy velmi neobvyklý pocit a většina z vás nejspíš ví, že se tomuto jevu říká déjà vu. Jak ale vzniká a čím je způsoben?
Déjà vu je zajímavý psychologický fenomén, při kterém má člověk silný pocit, že současnou situaci již někdy v minulosti prožil, i když ve skutečnosti jde o novou zkušenost, popisuje doslova jev Britannica.
Výraz pochází z francouzštiny a doslova znamená něco, co již bylo viděno. Termín poprvé použil francouzský psycholog Émile Boirac v roce 1876 ve své knize L’Avenir des sciences psychiques, píše APA.
Jak si jev vysvětlují lidé
Déjà vu má své vědecké vysvětlení. Pro mnohé je ale velmi složité a existuje celá řada teorií o tom, co vlastně tento pocit znamená. Mnoho lidí ho mylně vnímá jako něco nelogického, možná až nadpřirozeného, tvrdí Bella Rose, která se problematikou zabývá ve svém krátkém videu.
Mezi mylné představy často patří podle ní například názory, že jde o úlomky vzpomínek z minulého života, zážitky, které se dějí v současné době ale v paralelním vesmíru, někteří lidé také mají pocit, že je déjà vu důkazem jejich speciálnosti a dokazuje nadpřirozené schopnosti.
Jaká je skutečnost
Déjà vu zůstává fascinujícím tématem pro neurovědce a psychology. Přestože máme některé teorie o jeho vzniku, přesný mechanismus stále není plně pochopen a je předmětem probíhajícího výzkumu, píše Healthline.
Ačkoli přesný mechanismus vzniku déjà vu není dosud plně objasněn, existuje několik teorií. Teorie času tvrdí, že může jít o mírné zpoždění mezi vnímáním a ukládáním informace do paměti, což vytváří dojem, že událost již byla prožita.
Poté je tu teorie, které vědci říkají chyba v paměťovém systému. Mozek může mylně spojovat současnou zkušenost s nějakou dřívější vzpomínkou. Ačkoli jde o mírně jiné situace, vnímáme je jako jednu a tu samou, vysvětluje WebMD.
Názory vědců na celý jev jsou také různé. Alan Brown, psycholog z Southern Methodist University, který se dlouhodobě zabývá studiem déjà vu, tvrdí, že jde o chybu v systému rozpoznávání našeho mozku.
Naopak neurolog Akira O’Connor z University of St Andrews se domnívá, že déjà vu je ve skutečnosti projevem zdravého fungování mozku. Podle něj jde o mechanismus kontroly chyb, kdy mozek rozpozná, že současná situace jen připomíná něco známého, ale ve skutečnosti je nová.
Zdroj: Healthline, Psychology Today, APA, Britannica, Very Well Mind, WebMD, TikTok
Autor: Šárka Cvrkalová