Hudba dokáže mnohé. Zvednou náladu, pomoci psychicky a fyzicky nemocným postavit se alespoň trochu na vlastní nohy. Důkazem je toho hudební soubor Mlima Jua, v němž působí hendikepovaní hudebníci.
Hudební soubor pro mladé hudebníky se zdravotními problémy
Mlima Jua je muzikoterapeutický soubor složený z mladých hudebníků docházejících do Základní školy a Praktické školy Svítání. Tato škola již téměř 30 let poskytuje vzdělání mladým lidem s kombinovaným postižením. Hudební soubor Mlima Jua se věnuje především hře na bubny djembe a etnické nástroje, jejichž zvuky a rytmy těší nejen samotné hráče, ale i jejich posluchače.
„Vystupujeme především v pardubickém regionu. Naše posluchače často vtahujeme do hry a oni sami si rádi hru na některé nástroje vyzkouší,“ říká vedoucí souboru Zdeněk Melichar. „Na několika místech jsme nabídli možnost praktické výuky a tím například začala spolupráce s domovy seniorů,“ doplňuje Melichar.
Abychom mohli rozdávat radost, potřebujeme správné židličky
Téměř každý hudebník, tím spíše je-li hendikepovaný, potřebuje při dlouhém vystoupení na něčem sedět. Aby mohly děti ze souboru dál rozdávat radost sobě i okolí, potřebují zakoupit několik speciálních židlí. Ideálně skládacích, které se dají převážet a používat na vystoupeních uvnitř budov i na venkovních pódiích.
Právě proto celá hudební skupina prosí formou sbírky na portálu Znesnáze21 o finanční podporu. Pokud se podaří vybrat cílová částka dvacet pět tisíc, budou moci děti dále vystupovat, spolupracovat se seniory, předávat dobrou náladu a sami budou vědět, že i se svým postižením mohou světu udělat radost.
„Děkujeme za každý příspěvek, kterého si velmi vážíme,“ dodávají zástupci souboru a organizátoři sbírky.
Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Redakce ve spolupráci s projektem Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21