Hugovi rodiče se dlouho snažili o rodinu. Bohužel jeho maminka třikrát potratila a pár už pomalu přestával doufat. Potom přišel na svět Hugo. Jeho porod byl ale komplikovaný, a to nebylo jediné nepříjemné překvapení.
Děťátko před porodem nemělo srdeční odezvy, a proto přišel Hugo na svět akutním císařem. Bohužel se ukázalo, že má osmimilimetrovou díru na srdíčku a také rozštěp močové trubice.
Lékaři tvrdili, že se vše včas vyřeší
Rodiče byli ze zpráv vyděšeni, nicméně doktoři je ujistili, že chlapec může s problémy žít a v předškolním věku půjde s rozštěpem na operaci.
Jenže když čtyřměsíční chlapeček nedokázal držet hlavičku a byl pohybově velmi zaostalý za jedinci svého věku, rozhodli se rodiče navštívit lékaře. Začali s chlapcem cvičit Vojtovu metodu, jenomže ani poté se situace nezlepšovala.
Až genetické vyšetření odhalilo velmi vzácné onemocnění s názvem Wolfův-Hirschhornův syndrom. K tomu se v osmi měsících přidala epilepsie a chlapec musel začít užívat řadu léků.
Dnes je Hugovi dvacet dva měsíců. Bohužel jediné, co dokáže, je přetočit se z bříška na záda a zpět. Neumí sám sedět, neleze. Je velmi zaostalý za ostatními dětmi a jsou potřeba náročné rehabilitace několikrát týdně, aby vůbec existovala šance na zlepšení.
Rehabilitace nehradí pojišťovna
Pomocí Vojtovy metody bohužel nedošlo k žádnému zlepšení. Rodiče proto se synem začali jezdit do neurorehabilitačního centra, kde cvičí takzvaný bobath koncept ve speciálním oblečku.
Aby terapie fungovala, měl by ji Hugo navštěvovat zhruba třikrát týdně. Bohužel takové terapie neplatí pojišťovna, a rodina proto prosí o pomoc. Cílová částka sbírky na portálu Znesnáze21 je 100 000 korun.
Pokud se podaří peníze vybrat, zaplatí se z části z nich Hugovy rehabilitace, ze zbytku poté kompenzační pomůcky. Pomozte rodině, která si tak dlouho přála děťátko, ke šťastnému konci.
Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU