Finanční vzdělávání dětí je důležitým základem pro jejich budoucí život. Z velké části by je v tomto ohledu měla připravit na některé situace škola, obecně se u nás ale tematika na základkách až tak nerozebírá a velká část zodpovědnosti je tedy na rodičích samotných. S dětmi je třeba o penězích mluvit, ale také je učit jejich hodnotu například pomocí vyplácení kapesného.
Koncept peněz děti začínají vnímat už ve třetím roce života. Zhruba od této doby do šesti let je důležité seznámit je s pojmy levný a drahý, například tak, že si s nimi budete hrát na obchod. Ukažte jim také jednotlivé mince a bankovky a vysvětlete jim, co zhruba si mohou za jejich hodnotu pořídit.
První kapesné
První pravidelný přísun peněz by měly děti začít dostávat mezi 6 a 8 rokem života. Odborníci doporučují začít s malým pravidelným kapesným, například okolo 50 korun týdně.
Je důležité stanovit jasná pravidla, kdy kapesné dostávají. Pokud například pomohou doma s nějakou prací, můžete jim peněz mírně přidat. V tomto věku lze také zavést první kasičku a vysvětlit dětem, že si musí samy rozhodnout, jak s financemi naloží, zda je utratí, nebo budou spořit.
Od dvanácti let dětem můžete kapesné zvýšit až na 100 korun týdně, nebo ho začít vyplácet měsíčně. V tomto věku děti začínají chápat rozdíl mezi přáními a potřebami.
Rozpočet a plánování výdajů
U dětí od 13 let kapesné může být vyšší (500 -1000 Kč měsíčně), ale mělo by pokrývat více výdajů, jako jsou například oblečení, svačiny do školy či zábava.
Je čas mluvit o rozpočtu, plánování výdajů a základech investování. Můžete dětem také pomoci založit první bankovní účet a naučit je používat platební kartu, doporučuje The Whole U.
Ve věku 15 let už by měl člověk chápat, že s penězmi je třeba zacházet šetrně. Měl by mít povědomí o tom, jak s mimi ideálně naložit, například o různých verzích investic. Pokud povedete svého potomka tímto směrem od nízkého věku, neměl by mít v dospělém životě žádné zbytečné komplikace.
Zdroj: The Whole U, SCHWAB, Money Helper
Autor: Šárka CVrkalová