Těhotenství a porod znamená pro ženu mnoho změn. Velké hormonální výkyvy v tomto období vyvolají také řadu nepříznivých důsledků, jako je například ztráta vlasů. Co na to říkají odborníci a jaké rady ženám po porodu dávají?
Mnohé nastávající maminky se v období těhotenství těší z lepší kvality vlasů i nehtů. Pod vlivem hormonů a různých výživových doplňků zkrátka rostou nové vlásky jako houby po dešti. Prudká změna ale přijde po porodu.
Z hřívy se po porodu stane řídký porost
Na vině jsou především hormony, které umí být v těhotenství doslova splašené. Vlivem estrogenu se totiž v období očekávání potomka ženě prodlouží stádium růstu vlasů a tím pádem také jejich vypadávání.
Po porodu pak působení estrogenu odezní a vlasy, které do té doby pěvně držely, začnou vypadávat. Podle Americké dermatologické akademie může ke ztrátě vlasů dojít kdykoliv v týdnech nebo měsících následujících po porodu, obvykle to však bývá, až když jsou miminku alespoň dva měsíce.
Padání vlasů po porodu je přirozené
Ačkoliv se jedná o přirozený proces, pro ženy znamená velký stres. „Je to něco, co ženy přivádí k šílenství,“ uvedla pro web self.com Mary Jane Minkin, profesorka porodnictví a gynekologie a reprodukčních věd z univerzity Yale.
Jaké jsou rady odborníků v péči o vlasy po porodu? Proces vypadávání se obvykle zastaví sám, a proto není třeba ho léčit. Ženy by měly používat šampony a kondicionéry pro jemné vlasy, zbytečně je nezatěžovat a případně použít nějaký šampon na objem.
Kadeřníci zase radí vlasy fénovat, pokud možno studeným vzduchem a vlasy zbytečně nesvazovat do culíků nebo drdolů a česat je šetrnými kartáči.
Zdravá strava a duševní pohoda jsou základ
V období po porodu, kdy ženy často kojí, je základem správná a vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce, semínka, ořechy a cereálie. Vhodné je také doplňovat vitamíny skrze doplňky stravy.
Důležitá je také psychická pohoda. Přestože je padání vlasů velmi nepříjemnou záležitostí, po porodu je to jev naprosto normální a vše se opět samo srovná.
Pokud vypadávání trvá opravdu dlouhou dobu a přidají se i jiné obtíže, jako je nevysvětlitelný úbytek na váze, nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, je lepší vyhledat radu odborníka, v tomto případě dermatologa.
Zdroj: self.com
Autor: Karolína Stoczková