Přestaňte se stydět za své nohy. Dodržujte pár kroků a jahodová kůže se vám vyhne

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
nohy holeni
nohy holeni

Mít hladké nohy není jen tak. Někomu stačí holit je jednou za čas, pro někoho je zase tento proces únavný a přecitlivělá pokožka na něj nereaguje dobře. Sice nás nežádoucích chloupků zbaví, zanechává je však pokryté ucpanými póry. Chloupky mohou zarůstat a na kůži tvořit nevzhledné fleky. Tomu se říká jahodová kůže.

V případě jahodové kůže chloupky zarůstají nebo se ve vlasových folikulech uchycují nečistoty a hromadí se kožní maz. Ztmavlé póry a malé hrbolky k tomuto nepříjemnému jevu přispívají.

Pokožce dopřejte peeling. Zbavíte ji odumřelých buněk a nečistot

Skvrny na nohách jsou sice neškodné, ale jejich vzhled může být obtěžující. Obzvlášť teď v létě jsou na opálené pokožce znatelnější.

Abyste předešli jahodové kůži, dodržujte dlouhodobě tyto kroky. Provádějte si pravidelně peeling pokožky, ideálně den před samotným holením.

Tím odstraníte odumřelé kožní buňky, díky nimž rostoucí chlupy pronikají kůží místo toho, aby rostly zpět. Navíc tím pokožku zbavíte přebytečného mazu a nečistot.

Exfoliaci dělejte jemnými krouživými pohyby a tělo si příliš nedrhněte, abyste si pokožku nepodráždili.

Před peelingem je dobré nohy namočit do teplé vody nebo si dát teplou sprchu. Póry se rozšíří a budou se lépe čistit. Po samotném peelingu si pak nohy opláchněte vodou studenou, jež póry naopak stáhne zpět. Poté se namažte zklidňujícím hydratačním krémem.

Holení se večer, aby se pokožka přes noc mohla zregenerovat

Používejte na holení jenom žiletku nebo strojek, který je pouze váš. Zkusit můžete také depilační pastu. Holte se nejlépe ve sprše či ve vaně, kde chloupky změknou. Z hygienických důvodů ho nepůjčujte ani v případě, že ho dezinfikujete alkoholem. Nevynechávejtu pěnu na holení.

Ideální doba holení je večer, jelikož má kůže kolem chloupků přes noc možnost se v klidu zregenerovat. Zda zvolíte holení proti směru růstu nebo po směru, je jen na vašich preferencích a citlivosti vaší pokožky.

Může se jednat i o nadměrnou tvorbu keratinu či infekční onemocnění

Jahodová kůže ale může být příčinou nadměrné produkce keratinu známé jako keratóza pilaris. Jedna se o neinfekční onemocnění, při němž keratin ucpává vlasové folikuly a tvoří malé flíčky. Na toto onemocnění může zabrat laserové odstranění chloupků či lehké chemické peelingy.

O infekci už však jde při fungální folikulitidě způsobené bakteriemi. Tady je nejlepším řešením návštěva lékaře, který vám může předepsat speciální mast a poradí další postup.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články