Stárneme všichni, ale pro každého z nás je tak trochu složité si to přiznat. Někteří lidé navíc i v pokročilém věku vypadají lépe než jiní i o deset let mladší. Čím to je? Je to samozřejmě částečně dáno i geneticky, ale z velké části za to může životní styl.
Na internetu se dá najít celá řada návodů na to, jak se chovat, co jíst a jak cvičit, abychom zpomalili stárnutí, abychom se i v důchodu cítili jako zamlada a mohli si užívat zasloužený odpočinek třeba nějak aktivně, a ne jen čtením a luštěním křížovek.
Samozřejmě že pokud budete jíst zdravě a věnovat svému tělu pozornost, docílíte nějakých výsledků. Vědci ale nedáno potvrdili, že existuje cvičení, které skutečně pomáhá se zpomalením stárnutí.
Až o 9 let mladší
Nikdo z nás tu nebude věčně, i tak se ale chceme cítit dobře co nejdéle. Právě s takovou myšlenkou přišli vědci v roce 2017, když začali zkoumat, které cvičení dokáže člověku nejlépe zpomalit stárnutí. A nakonec byl výsledek poměrně překvapivý, i když zcela jednoznačný.
Univerzitu Brighama Younga vede profesor cvičebních věd Larry A. Tucker. A právě ten byl jedním z hlavních výzkumníků, kteří prováděli pokusy na celkově 5823 dospělých lidech, kteří se po dobu 30 dnů účastnili celkově 62 různých druhů cvičení.
Tento výzkum zkoumal u sledovaných ukazatel biologického věku. Na základě toho dokázal určit, že při jednom konkrétním cvičení se někteří lidé cítili fyzicky stejně jako někdo o devět let mladší.
Ačkoli buňky člověka ukazovaly, že mu táhne na padesát, on si připadal jako ve čtyřiceti. A to se potvrdilo hned u několika osob. Další výzkumy se tedy specializovaly na potvrzení této pravdy. O jakém sportu že to mluvíme?
Běhejte, běhejte, běhejte
Pokud někdo z vás hádal, že se jedná o běh, poplácejte se pochvalně po zádech, protože máte pravdu. Ano, lidé, kteří pravidelně běhají, dokážou své tělo udržet v kondici a prodloužit si věk až o devět let, respektive se i v sedmdesáti cítí plní energie a mají chuť do života.
Aby bylo ale cvičení efektivní, je třeba ho dělat pravidelně a poměrně ve velkém. Podle vědců na klinice Mayo, která později prováděla další dodatečné výzkumy k tomuto prvnímu, je třeba především silná vůle.
Ženy by totiž měly běhat minimálně 30 minut 5 dní v týdnu, muži dokonce 40 minut. Je na vás, zda si dáte pauzu dva dny v kuse o víkendu, nebo si uděláte volné dny na přeskáčku, což lékaři i vědci doporučují.
Dále vědci radí „nenaběhávat si čas dopředu“. Mnozí lidé si totiž myslí, že když si jeden den dají hodinu, druhý den si mohou odpočinout. To ale není pravda. Kromě toho, že nadměrný pohyb vám může způsobit zdravotní problémy, nic se přeci nemá přehánět, tělo potřebuje pravidelné cvičení.
Navíc pokud se jeden den unavíte, druhý den si odpočinete, ale ten třetí se vám už opravdu nebude do ničeho chtít. Demotivujete sami sebe. Lepší je si cvičení rozložit pravidelně a dodržovat doporučené délky.
Běhat se dá po celý rok, i v zimě, kdy to možná trochu komplikuje počasí, i v létě, kdy je venku horko. Není to sice úplně snadné, ale za ty roky navíc vám to snad stojí, no ne? Neváhejte a začněte s omlazujícím cvičením ještě dnes.
Zdroj: healthdigest.com, mdlinx.com, paracelsus.com
Autor: Šárka Cvrkalová