Úsměv s bílým chrupem bude vždy vypadat lépe, než když na někoho vyceníte zažloutlé zuby. Bílé zuby jsou známkou dobrého zdraví a také toho, že se o sebe umíte a chcete postarat. Ne každý má totiž to štěstí, že se se zářivě bílým chrupem narodí a vydrží mu po celý život. Bílému úsměvu je většinou potřeba jít trochu naproti. Nemusí to však znamenat návštěvu profesionála, který vám zuby vybělí. Vybělení zubů zvládnete hravě i v domácích podmínkách.
Proč mám žluté zuby?
Důvodů, proč vaše zuby nezáří bíle na každé fotografii, může být hned několik. Tím nejčastějším jsou geny. Pokud vám není dáno do vínku, musíte se více snažit. Zuby také žloutnou stárnutím. Pozitivně na barvu zubů nepůsobí ani některé léky, typicky antibiotika nebo léky na vysoký tlak.
Sledujte, co jíte
Obrovský vliv na barvu zubů má složení vašeho jídelníčku. Některé potraviny totiž žloutnutí zubů velmi výrazně podporují. Nejčastěji káva a čaj. Tyto nápoje obsahují třísloviny, které na zubech vytváří skvrny. Navíc narušují hladinu pH v ústech. Negativní vliv na barvu zubů má i víno, po něm zuby spíše šedou.
Velmi agresivní a zubní sklovině neprospívající jsou rajčata, čerstvá citronová šťáva a další citrusové plody. Další velkou skupinu, po které zuby žloutnou, tvoří sladkosti. Bonbony, cukroviny, sladké nápoje, zkrátka všechny potraviny, které obsahují umělá sladidla. Barva zubů se mění i po čokoládě (kakau) či šťávách z mrkve, červené řepy a tmavém ovoci.
Nikdo vám samozřejmě nezakazuje se těchto potravin vzdát. Po jejich konzumaci je nicméně vhodné vyčistit si zuby, vypláchnout ústa ústní vodou nebo si vzít žvýkačku (ideálně bez cukru).
Jak se žloutnutím zubů bojovat?
Základem je pravidelná a pečlivá zubní hygiena. Pokud nejste schopni obětovat dvakrát denně pět minut svého času tomu, abyste si důkladně vyčistili zuby, nemůžete očekávat žádné zázračné výsledky. Pravidelné čištění odstraňuje zubní plak a celkově zvyšuje hygienu v ústech. Na mezizubní prostory používejte dentální nit.
Domácí bělení zubů
Pokud s barvou svého chrupu bojujete a chcete ji změnit, první dobrou zprávou pro vás je, že existuje způsob. A to dokonce snadný, bezbolestný a nijak časově náročný. Ihned zapomeňte na všechny babské rady, které jste dosud slyšeli. Na bělení zubů doma vám bude stačit čtvrthodinka volného času denně a bělicí sada značky Smili.
Bělicí sada se skládá z gelu, který si nanesete přímo na zuby a přístroje s LED zářením. Celé ošetření je stoprocentně bezbolestné a ekologické, nepoužívají se při něm žádné škodlivé chemikálie. Je vhodné i pro citlivé zuby.
Procedura, která není na provedení nijak složitá, se dělí do tří kroků:
1. Nejprve si vypláchnete ústa obyčejnou vodou. Přímo na zuby poté nanesete z hliníkového pera bělicí gel Smili. Zkuste se vyhnout dásním a rtům.
2. Nyní na řadu přichází LED zařízení. Díky tomu, že je v podobě náustku, jednoduše ho vložíte do úst. Ještě předtím si zvolíte ze dvou variant čištění bělení – kratší desetiminutové, nebo intenzivnější patnáctiminutové. To podle toho, jak zažloutlé zuby máte a jakého rozdílu chcete dosáhnout. Po zapnutí náustek vložíte do úst.
3. Po uplynutí zvolené doby se přístroj sám vypne. Vám už zbývá jen vypláchnout si ústa vodou, očistit přístroj a druhý den celou proceduru zopakovat.
Pro dosažení výsledku byste měli toto bělení opakovat každý den po dobu ideálně 14, minimálně pak 7 dní. První viditelné výsledky se dostaví mezi 5. a 7. dnem používání bělicí sady.
Velmi důležitá je také následná péče. Alespoň po dobu procedury a pár dní po ní omezte kouření a konzumaci nápojů a potravin, které byly zmíněné výše. Zvýšenou pozornost pak věnujte ústní hygieně.
Podle toho, jak se vám podaří udržet váš chrup bílý, můžete celý proces s frekvencí 1-2 měsíce opakovat.
Autor: redakce