Umělá inteligence používá strojové učení, které umožňuje zařízením, potažmo softwarům provádět úkoly bez nutnosti lidského vstupu. Uplatnění nachází i v překladatelství. Jazyky jsou totiž velké soubory dat plné slov i významů a řídí se pravidly, která určují, jak se jednotlivá slova používají.
Umělá inteligence v překladu jednoduše aplikuje strojové učení na jazyky, což je mnohem více než standardní strojový překlad, který přímo překládá každé slovo a výsledek často nedává ani smysl. Umělá inteligence však dokáže porozumět frázím, tónu, složitým větným strukturám, a dokonce i vtipům či slangu.
Překlad pomocí umělé inteligence vás nadchne
Takový překladač využívá technologii zvanou neuronový strojový překlad. Analyzují se jazykové vzorce na základě obrovského množství dokumentů ve zdrojovém i cílovém jazyce. Systémy neuronového učení jsou navrženy tak, aby se zlepšovaly při provádění této práce, a to až do bodu, kdy téměř dosáhnou plynulosti rodilého jazyka. Příklad je překladatelský portál Deeply.cz.
Jaké jsou výhody a nevýhody používání překladu pomocí umělé inteligence?
Je již vhodné spoléhat na překladatelskou technologii AI při realizaci lokalizačních kampaní? Potenciálně ano, ale stále existují některé klíčové výhody a nevýhody, které by uživatelé měli mít na paměti.
Výhody překladače s umělou inteligencí
Rychlost. Překladač založený na umělé inteligenci poskytuje okamžitý překlad, takže vám přijde vhod, když to nejvíce potřebujete, třeba při cestování.
Podpora. Překladače fungují jako neocenitelní asistenti překladatelů, protože poskytují zpětnou vazbu při překladu reklamních textů.
Náklady. Nejlepší jazykové nástroje s umělou inteligenci jsou schopny přepisovat velké objemy textů s vysokou úrovní přesnosti, aniž by vznikaly režijní náklady spojené s lidským překladatelem.