Komerční sdělení

Kovový odpad nepatří do koše ani směsného odpadu. Jeho třídění ovlivňuje naši budoucnost

3 minuty čtení
Kovovy odpad
Zdroj: Pixabay

V České republice se třídění odpadu stalo pevnou součástí našeho každodenního fungování – podle nejnovějších dat své odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel. Sběrné nádoby na plasty, papír a sklo jsou běžnou součástí měst i vesnic, k dispozici jich máme více než milion, a svědčí o naší rostoucí snaze chránit životní prostředí. I přes to ale máme rezervy, a to zejména v třídění kovů. Je to nejen škoda, ale i zásadní problém, protože i třídění kovového odpadu hraje klíčovou roli v udržitelném hospodaření s našimi zdroji a má prokazatelný smysl.

Možná si teď říkáte, že kovového odpadu máte v domácnosti jen minimum, takže to, že jednou týdně vhodíte plechovku od paštiky či nápoje do směsného odpadu, vlastně vůbec nevadí.
V té první části máte pravdu, ale právě proto je každý správně vytříděný kousek o to cennější. Kovy totiž představují vysoce hodnotnou surovinu, která má tu úžasnou vlastnost, že ji můžeme recyklací znovu a znovu využívat, aniž by ztratila na kvalitě. A právě tento recyklační cyklus přináší řadu zásadních benefitů pro naši planetu i naši budoucnost.

Proč třídit kovy

Jedním z nejpádnějších argumentů pro třídění kovů je ochrana našich přírodních zdrojů. Těžba primárních surovin, jako je železná ruda či bauxit, je totiž proces náročný na energii a zároveň zanechává výraznou stopu na krajině a představuje značnou zátěž pro životní prostředí. Těžba nových zdrojů se neobejde bez odlesňování, narušování ekosystémů a spotřeby velkého množství vody – to jsou jen některé z negativních dopadů. Tím, že kovy třídíme a recyklujeme, snižujeme naši závislost na těchto primárních zdrojích a dáváme přírodě šanci regenerovat se.

Jen pro zajímavost – 1 kg vytříděného hliníku vede k úspoře 8 kg bauxitu a 4 kg chemických látek.

Dalším klíčovým aspektem je obrovská úspora energie. Představte si, že výroba hliníku z recyklovaného materiálu (tedy z vytříděného hliníkového odpadu) spotřebuje až o neuvěřitelných 95 % méně energie, než výroba z čerstvě vytěženého bauxitu! Podobně efektivní je recyklace i u dalších kovů.
Každá hliníková plechovka, kterou správně vytřídíme, tak přispívá k významnému snížení energetické náročnosti průmyslu. Tato úspora energie se pak promítá i do snížení emisí skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou klimatických změn. Tříděním kovů se tak aktivně zapojujeme do boje proti globálnímu oteplování a chráníme naši atmosféru.

Kromě energie šetří recyklace kovů také vodu. Těžební a zpracovatelské procesy vyžadují značné množství vody, což může být v mnoha oblastech světa značný problém. Recyklace tento nárok výrazně snižuje a pomáháme také předcházet jejímu znečištění.

 

V neposlední řadě má třídění kovů i pozitivní dopad na snižování množství odpadu na skládkách. Kovové předměty se rozkládají desítky let a zbytečně zabírají cenný prostor na skládce – přitom lze právě kovy recyklovat donekonečna. Recyklací tento problém eliminujeme a dáváme již získaným a vyrobeným materiálům šanci na nový život.

 

V širším kontextu má recyklace kovů i ekonomický přínos, neboť recyklované kovy představují důležitou a často i levnější surovinu pro další průmyslové využití, což vytváří pracovní místa a podporuje cirkulární ekonomiku.

Jak na správné třídění kovů

Jak tedy správně s kovovým odpadem nakládat? Jednoduše jej vhazujte do kontejnerů označených šedou nálepkou. Pozor – právě kovy se často třídí v rámci tzv. multikomoditního sběru odpadu (do jedné nádoby se společně třídí například plasty a kovy).

Jaký kovový odpad patří do sběrných nádob? Plechovky od nápojů a konzerv, hliníkové obaly od potravin (víčka od jogurtů, vaničky), tuby, alobal, tlakové nádoby a spreje např. od šlehačky (musí být dokonale vyprázdněné), drobné kovové předměty jako hřebíky, šroubky, dráty, staré hrnce, pánve a další kuchyňské vybavení z kovu, ale i ocelové a hliníkové trubky a profily.

Důležité je ale uvědomit si také to, co do těchto kontejnerů nepatří. Jsou to například tlakové nádoby a spreje se zbytky obsahu, plechovky s nebezpečnými látkami, baterie a akumulátory, které vyžadují speciální sběr, a také elektrospotřebiče, které mají svá vlastní sběrná místa. Vždy je proto důležité seznámit se s recyklačními symboly na obalech.

Recyklační symboly jako průvodce světem třídění

Při orientaci v třídění odpadu pomáhají recyklační symboly umístěné na obalech. Tyto symboly se skládají z trojúhelníkové grafické značky, která může být doplněna buď o číselné, nebo o textové označení materiálu a tím napoví, zda daný obal patří právě do kontejneru na kovy. Proto je důležité porozumět těmto recyklačním symbolům a vědět, jak se v nich orientovat.

Třídění kovů: Malý počin s velkým dopadem

Jak vyplývá z předchozích řádků, třídění kovů není složité, a přitom má dalekosáhlý pozitivní dopad na naše životní prostředí. Každá správně vytříděná plechovka či starý hrnec je malým, ale významným krokem k udržitelnější budoucnosti. Pokračujme proto v tomto zodpovědném přístupu a dokažme, že třídění odpadu je pro nás nejen zavedeným standardem, ale především projevem skutečné péče o planetu, na které žijeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články