Čistota ovzduší je jedním z nejvíce skloňovaných pojmů současné doby. Čistý vzduch samozřejmě chceme dýchat všichni. Jak ho ale dosáhnout, aby nás to finančně nezruinovalo?
Největší problémy s kvalitou ovzduší mívají obyvatelé velkých měst. Ovzduší tu nejvíce znečišťují výfukové zplodiny. V zimě na tom ale nebývají lépe ani hustě osídlené venkovní oblasti. Jejich obyvatelé jsou zase nuceni dýchat vzduch znečištěný zplodinami z komínů jejich sousedů. V závislosti na typu paliva, jímž topí. Například vlhké palivové dřevo způsobuje koncentraci široké škály škodlivých plynů. Nemluvě o spalování „předmětů“, které do kamen už nepatří vůbec. Jejich spalování na navíc ve stínu probíhající energetické krize a vysokých cen energií na vzestupu. Lidé zkrátka začínají topit, čím se dá.
Znečištěné ovzduší v Praze
Ale zpět k tématu znečištěné ovzduší v Praze. I k tomu spolu s výfukovými plyny samozřejmě přispívá způsob vytápění v jednotlivých domech. Nejvíce komfortní, pohodlné a bezúdržbové je samozřejmě to dálkové. A také nejekologičtější. Na rozdíl od vytápění v domovních kotelnách, které svého času vyprodukovalo 207 tun emisí oxidů dusíku. Které naši rodiče a prarodiče dýchali. A přesně to by se stalo, kdybychom dálkové vytápění nahradili blokovými kotelnami. Vrátili bychom se do minulosti, kdy v Praze v zimním období bylo skutečně nedýchatelno.
I ceny tepla rostou
I topení se ale začíná stávat docela drahou záležitostí. Teplárny přistupují k razantním navýšení cen. I Pražané se tudíž stejně jako majitelé rodinných domů na venkově snaží odpovědět otázku, jak a čím topit. Aby to finančně utáhli, a přitom pražské ovzduší ještě více nezamořovali. Řešením je chytré využívání existující a funkční teplárenské soustavy, která zbytečně nezatěžuje životní prostřední. A tudíž nevyžaduje stavbu nových komínů ani výtopen.
Elektrárna Mělník jde s dobou
Nejmodernějšími protiemisními technologiemi disponuje například elektrárna Mělník. Ta je pověstná efektivním využíváním energetických zdrojů. Na energii a teplo dokáže efektivně přeměnit až 95 procent dodaného paliva včetně odpadu. V dohledné době navíc bude přecházet na paroplynovou výrobu a ekologické spalování komunálního odpadu, který v současné době končí na skládkách. Tudy zkrátka evidentně vede cesta. Ta k teplu tedy určitě.