Ve středověku existovala celá řada mučicích nástrojů a krutých druhů poprav. Pravdou ale je, že už ve starověkém Řecku byli lidé krutí a dokázali vymyslet nástroje smrti, ze kterých běhá mráz po zádech.
Smrt upálením se jeví podle historiků jako jedna z nejhorších a nejbolestivějších. Slyšeli jste ale už někdy o tom, že by byl někdo doslova upražen zaživa?
Taková smrt čekala za vlády Phalarise v Řecku každého, kdo se nějak provinil proti zákonu. Vládce byl ale krutý, a samotný návrhář mučicího nástroje tak na svůj vynález doplatil. A to jen proto, aby panovníkovi ukázal, že skutečně funguje.
Drzý býk změní váš křik na řev zvířete
Konstrukci, které se říkalo drzý býk, někdy také bronzový býk, navrhl Perrilos z Athén jako nový způsob popravy zločinců ve starověkém Řecku. Představil ho panovníkovi Phalarisovi, ten z něho však zpočátku nadšený nebyl.
Jednalo se o železnou konstrukci ve tvaru i velikosti skutečného býka, která byla uvnitř dutá. Vězeň byl uvězněn v býkovi a pod ním se zapálil oheň, který konstrukci rozžhavil.
Oběť se tak uškvařila zaživa. Navíc byl v krku býka umístěn systém trubek, které měly křik vězně měnit na zvuky podobající se zvukům skutečného býka. Právě tomu ale Phalaris příliš nevěřil.
Byl jeho vynálezcem, sám ho musel otestovat
Aby se Phalaris přesvědčil o tom, zda býk skutečně funguje, nechal poté, co mu ho Perrilos představil, vynálezce uvnitř kovové konstrukce zavřít a zapálil pod ním oheň.
Skutečně se stalo to, co Perrilos předpovídal. Vládce ho ale z neznámých důvodů uškvařit nenechal. Po nějaké době mučení vytáhl vynálezce ven, odvedl ho na nedalekou horu a tam ho probodl mečem a svrhl do propasti.
Není jisté, zda skutečně existoval
Ačkoli existují záznamy, které ukazují, že se skutečně jednalo o existující nástroj, historikové jsou skeptičtí a mnozí považují drzého býka za výmysl. Hovoří se o něm totiž pouze za vlády Phalarise.
On sám měl být v býkovi zabit poté, co byl ze své pozice svržen a na jeho místo nastoupil Telemachus. Později už se o tomto mučicím nástroji téměř nemluvilo.
Pomocí býka měl být zabit například svatý Antipas, biskup z Pergamonu. Církev ale popřela, že by Antipas zemřel právě tímto způsobem.
Informace o mučicím nástroji jsou tak sporné, že nelze s jistotou říci, zda skutečně existoval. I když některé prameny to potvrzují, jiné to zase striktně vyvracejí.
Pokud ovšem ano, je jisté, že smrt v drzém býkovi byla velmi krutou a bolestivou. A užívání si křiku změněného na zvířecí řev je podobně jako sledování jiných druhů poprav v dnešní době vnímáno jako nemorální.
Autor: Šárka Cvrkalová