Šarlatánka: Nechala pacienty vyhladovět, pak se zmocnila jejich majetku. Její sadistické praktiky lidi fascinují dodnes

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
linda hazzard
linda hazzard

Linda Burfield Hazzard byla sadistická a chamtivá šarlatánka, která přesvědčila pacienty, že hladovění je cesta k uzdravení. Není překvapením, že mnoho z nich zemřelo hlady. Udělala to z podlého důvodu, snažila se získat jejich majetek.

Hazzard byla autorkou několika knih o nemocích a jejich léčbě půstem. I když měla jen malý výcvik ve zdravotnictví, neváhala se sama pasovat na lékařku.

Dokonce se jí podařilo získat licenci k vykonávání lékařské praxe. Zákon tehdy umožňoval dát licenci i alternativním doktorům, za nějž se Linda považovala. A tak její sadistické plány mohly začít.

Za vše může jídlo, tvrdila

Svým pacientům tvrdila, že jídlo, respektive jeho velké množství, je zodpovědné za všechny nemoci, a proto je lze vyléčit půstem. Jedině tak si prý trávicí systém odpočine a dojde k očistnému procesu.

Byla tak sebevědomá, že nebohým lidem nalhala, že hladovkou dokáže vyléčit třeba tuberkulózu.

Pacientům dávala maximálně zeleninové vývary nebo džusy, pevná strava nepřipadala v úvahu.

Půst pak podporovala klystýrem, který trval i několik hodin, a masáží, která připomínala spíše mlácení.

První pacient doplatil na její praktiky v roce 1902. Když koroner zjistil, že šlo o smrt vyhladověním, snažil se o to, aby byla žena stíhána.

Jenže právě díky tomu, že přímo lékařskou licenci neměla, se zodpovědnosti vyhnula. A to i přesto, že záhadně zmizely cenné prsteny zemřelé osoby.

Poté si vzala za manžela podvodníka a bigamistu, který se před jejich sňatkem neobtěžoval rozvést se svými předchozími dvěma ženami. Putoval kvůli tomu za mříže.

I po návratu z vězení ve svých praktikách pokračovala

Ji to však nezastavilo, naopak, manžel se k jejím praktikám přidal.

Pravděpodobně nejznámějšími obětmi této ženy z jejích obětí byly britské sestry Claire a Dorothea Williamsonovy. Ty zaujala reklama na knihu Hazzard, a tak se svěřily do její péče.

Pravidelné klystýry sestry nezvládaly, omdlévaly. Když Claire a Dora začaly slábnout, Hazzard se jich začala ptát na velikost a hodnotu jejich majetku.

Jedna ze sester nakonec zemřela, druhá byla v zuboženém stavu zachráněna.

Za vraždu Claire Williamson byla Hazzard poslána na dva roky za mříže. V roce 1920 si dokonce vybudovala s manželem sanatorium na Novém Zélandu, kde ve svém počínání po propuštění z vězení pokračovala.

Dnes jsou knihy této šarlatánky stále k dostání. Celkový počet jejích obětí není znám, ale lze s jistotou říci, že nejméně tucet lidí zemřelo kvůli ní hladem.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články