Noční čarodějnice: Staly se postrachem nacistů, přesto je lidi zesměšňovali a podezřívali z braní zázračných pilulek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
marina raskova letadlo
marina raskova letadlo

Už od roku 1941 bylo jasné, že se německá vojska přibližují k Sovětskému svazu a schyluje se k nejhoršímu. Vojenské síly bylo třeba posílit, aby se ruská vojska mohla bránit, popřípadě sama zaútočit. O zapojení žen do války ale tou dobou nejspíš moc lidí neuvažovalo.

Samozřejmě měly v armádě jisté role, avšak vesměs podřadné. Sovětská plukovnice Marina Rasková dostávala dlouhé měsíce dopisy od žen, které se chtěly zapojit aktivněji.

Nakonec se jí podařilo dát do kupy jednotku, která se později proslavila pod přezdívkou Noční čarodějnice. Dlouho ale musela lobovat za to, aby ženy ve válce dostaly takové postavení.

Nekvalitní letadla vylétala hlavně v noci

V  říjnu roku 1941 přikázal Josef Stalin Raskové, aby založila výhradně ženskou leteckou jednotku. Hodně mužů tento rozkaz odsoudilo, ačkoli pro ženy to bylo přesně to, na co čekaly.

Vznikl 588. letecký bombardovací pluk, který se měl účastnit bombových náletů na nacistická města a tábory. Problém byl ovšem v tom, že se ženy musely vyrovnat s mnoha problémy.

Dostaly nesedící mužské uniformy, navíc byly ostříhány nakrátko. Podle vlastních slov se jich většina po změně ani nepoznala. Nejhorší ale byla letadla, se kterými se nálety prováděly.

Letadla byla i na tehdejší poměry velmi zastaralá. Jednalo se vesměs o dřevěné konstrukce, které měly výhodu pouze v tom, že mohly kdykoli a kdekoli bez větších problémů přistát.

Měly však odkryté kokpity, ve kterých byla pilotkám často zima, navíc neunesly tolik nálože jako jiné bombardéry. Ženy s letadly napadaly nacistická vojska především v noci, a i přes komplikace s technologií se nakonec ukázalo, že jsou pro armádu velkým přínosem.

Pocta pro Noční čarodějnice

Němečtí vojáci nedokázali uvěřit tomu, že ženy s tak slabou technologií mohou způsobit jejich vojskům takové škody. Proto začaly kolovat mezi lidmi drby o tom, že používají ženy nějaké zázračné pilulky na výdrž.

Díky tomu si vysloužil 588. letecký pluk přezdívku Noční čarodějnice. Sověti se tomu pouze smáli, a ženy dokonce s radostí takový název přijaly.

Ne všichni Sověti ale ženský pluk ocenily. Mnohým se nelíbilo, že ženy zastávají v armádě takovou velkou roli, někteří dokonce tvrdili, že si pilotky svá letadla pokreslují kytičkami a barevnými motivy.

Pluk nakonec během bojů ztratil celkem třicet pilotek. Dvacet tři pilotek bylo na druhou stranu oceněno za zásluhy zemi. Později se ze zbývajících vojaček stal nový pluk s číslem 46.

Ukázalo se, že ačkoli ženy nikdy nebyly k bojům předurčeny a neměly skvělá letadla ani podmínky pro boj, jejich touha pomoci zemi byla obrovská. Pro sovětskou armádu byl vznik nočních čarodějnic ve výsledku obrovským přínosem.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články