Ljudmila Pavličenko, odstřelovačka Sovětského svazu, která je považována za jednu z nejlepších odstřelovaček ve válečné historii. Když Německo napadlo Sovětský svaz, odešla ze studií, aby se připojila k Rudé armádě. Pro někoho hrdinka, pro jiného vražedkyně, která chladnokrevně zabila 309 obětí. Stala se první občankou Sovětského svazu, kterou v Bílém domě přijal americký prezident.
Ljudmila Michajlovna Pavličenko se narodila v roce 1916 v malém městečku na Ukrajině. S rodinou se ve čtrnácti letech přestěhovala do Kyjeva, kde se zapsala do střeleckého klubu a stala se z ní amatérská odstřelovačka.
Mezitím pracovala v kyjevské továrně jako brusička. V patnácti letech otěhotněla a v šestnácti se vdala za Alexeje Pavličenka. Pár spolu měl syna Rostislava. Manželství však netrvalo dlouho.
Po odchodu z továrny začala Ljudmila studovat na univerzitě historii. Když se Hitler obrátil proti svému bývalému spojenci Stalinovi a 22. června 1941 Německo napadlo Sovětský svaz, její život se změnil.
Zanechala studií a byla mezi prvními dobrovolníky, kteří chtěli vstoupit do armády a bránit vlast. Ačkoli dostala možnost sloužit jako zdravotní sestra, žádala o přidělení k pěchotě.
Jako ženu ji na pozici odstřelovačky nechtěli přijmout
Příležitost dostala až poté, co prošla „konkurzem“ a zastřelila dva nepřátelské vojáky. Byla přidělena do 25. střelecké divize Rudé armády. Stala se jednou z prvních odstřelovaček Rudé armády. Do konce války jich přibylo dva tisíce, přežilo však jen pět set.
Během prvních pětasedmdesáti dní války na bitevní linii v Řecku a Moldavsku zabila 187 Němců. Poté, co se zde proslavila, byla přesunuta na Krym, aby bojovala v bitvě u Sevastopolu.
Zde bojovala osm měsíců, vysloužila si pochvalu od Rudé armády a byla povýšena. Zraněna byla několikrát, z bitvy ji stáhl až šrapnel v obličeji.
Protagonistka sovětské propagandy
Ljudmila Pavličenko se stala hvězdou sovětské propagandy Rudé armády a postrachem německých vojáků po celé východní frontě. Němci se ji dokonce snažili získat na svoji stranu.
Přátelství s první dámou USA
Pavličenko se stala instruktorkou odstřelovačů a byla pozvána do Bílého domu. Byla první sovětskou vojačkou, která Bílý dům navštívila a setkala se s prezidentem Franklinem Rooseveltem a první dámou Eleanor Rooseveltovou. První dáma ji poté pozvala na turné po USA. Obě ženy spojilo celoživotní přátelství.
Po válce se znovu provdala a dokončila univerzitu. Zemřela v Moskvě v osmapadesáti letech 27. října 1974 na náhlou mozkovou příhodu.
V roce 2015 byl do kin uveden životopisný film Bitva o Sevastopol. O tři roky později vznikla kniha autentických vzpomínek Ljudmily Pavličenko s názvem Paní smrt.
Autor: Michaela Pauerová