Mučednice z Novogrodku: Nabídly svůj život za život nacistických vězňů. Gestapo je za to příšerným způsobem potrestalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mucednice z novogrodku
mucednice z novogrodku

V době koncentračních táborů bylo zle v mnoha zemích světa. Tragická situace, umírání Židů a posílání rodin do koncentračního tábora se týkala také Polska. I zde se projevila Hitlerova nadvláda a likvidaci Židů nebylo možné zastavit.

Když v roce 1942 začala v Polsku takzvaná operace Reinhard, žádná židovská rodina nebyla v bezpečí. Více než 20 000 obyvatel města Novogrodek bylo posláno na smrt.

Lidé hledali pomoc, kde se dalo. Obracet se na církev a na Boha obecně bylo tehdy jednou z možností, ke které se uchýlila velká většina obyvatelstva. A právě proto se mnozí obrátili s prosbou o pomoc k sestrám z Novogrodku.

Ušetřete ty, kteří mají rodinu

Psal se rok 1929 a do Novogrodku přijely na žádost biskupa Zygmunta Łozińského sestry, později nazývané jako Mučednice z Novogrodku.

Jednalo se o hlavní sestru Mariu Stellu Mardosewicz a deset sester z jejího řádu, které měly v Polsku šířit slovo Boží. Novogrodek byl tehdy součástí Druhé Polské republiky.

Sestry se staly důležitou součástí města a lidé za nimi chodili s duchovními záležitostmi. A to i poté, co se roku 1939 stalo město součástí Sovětského svazu.

O dva roky později začalo být tak jako mnoho dalších polských měst okupováno nacisty a spousta občanů byla zajata a odvedena do koncentračního tábora. Židé tehdy tvořili zhruba polovinu města.

V roce 1943 se ženy v městě obrátily na sestry a prosily je, aby se za jejich odvedené muže modlily. A tehdy se jedenáct sester obrátilo na věznitele s prosbou o výměnu.

Na popravu prý půjdou raději ony, než aby trpěli ti, kteří mají rodinu.

Hromadná poprava v lese

Plány nacistů se nakonec změnily. Vězni, kteří měli být posláni na popravu, byli nakonec deportováni do pracovních táborů jako pracovní síla, které není třeba platit.

Opovážlivost sester, které nejenže se nabídly na výměnu, ale také přinášely ostatním lidem naději, ovšem nezůstala nepotrestána.

31. července 1943 vtrhlo gestapo k sestrám, zajalo je a odvezlo několik kilometrů za město. Tam byly všechny sestry popraveny a později pohřbeny v masovém hrobě.

Až v roce 1990 byl zahájen proces blahořečení všech jedenácti sester, které se tolik zastávaly milujícího obyvatelstva. 5. března 2000 byly sestry oficiálně blahořečeny na Svatopetrském náměstí. Dnes jsou jejich ostatky uloženy v kostele Proměnění Páně.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články