19. století: Ženy si propichovaly bradavky jak na běžícím páse. Touha po nevšedním šperku je často dovedla ke zkáze

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
piercing bradavky
piercing bradavky

I v dnešní době je pohled na piercingy dvoustranný. Zatímco pro jednoho je to ozdoba těla, pro druhého je to něco nepřirozeného a bolestivého. Přesto se piercingy stávají poslední dobou čím dál tím populárnější.

Dát si piercing do jazyka, obočí či pupíku bylo moderní už před několika lety. Piercing do bradavek si ale i dnes dovolí pouze ti nejodvážnější, a to především kvůli bolesti.

Věřte, nebo ne, během 19. století se mnoho bohatých paniček pyšnilo právě tímto typem piercingu. Ozdobu hrudníku si mohly ovšem dovolit pouze ty nejzámožnější.

Některé zmínky hovoří již o 14. století

Podle některých informací se piercingem v bradavkách pyšnila už francouzská panovnice Isabela Bavorská, která žila na přelomu 14. a 15. století.

Právě díky ní se měl tento trend stát mezi lidmi tehdejší doby populární, přesto ovšem nebyla úplně první ženou, která piercing vyzkoušela.

Dostupné informace totiž mluví o tom, že propichovat různé části těla včetně bradavek si nechávali již ve starověkém Egyptě, nejsou ale známy žádné konkrétní osoby, které by posloužily jako příklad.

Když v 19. století přišly piercingy do módy mezi velkou částí bohaté populace, nejednalo se pouze o ozdoby bradavek, ale také o řetízky posázené drahokamy a diamanty, kterými byly oba kroužky v prsou propojeny.

Později byly kroužky do prsou prodávány v jediném pařížském obchodě, byly ale považovány za stylové, zároveň však riskantní.

Ženám totiž mohly způsobit vážné zdravotní problémy při neprofesionální aplikaci, navíc ničily oblečení, což byl v tehdejší době poměrně závažný problém.

Byly považovány za znak rebelie

Někteří považují piercing za znak odvahy a rebelie dokonce i dnes. Ačkoli není už dávno pravda, že slušní lidé by si něco takového na tělo nedali, stále se některých z nás drží předsudky.

Stejně tak tomu bylo i tehdy. Jedna věc byla, že si piercing mohli dovolit pouze ti nejbohatší, pro některé to ale bylo zároveň znamením jakéhosi vystoupení proti obecným pravidlům.

Podle vědců a lékařů té doby navíc ženy ničily to, co jim příroda dala za úplně jiným účelem, konkrétně za účelem kojení dětí.

Přesto se piercingy stávaly čím dál tím populárnějšími, kolovala kolem nich velká spousta debat, měly své odpůrce i obdivovatele, a nakonec se dočkaly až podoby, jakou známe dnes.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články