Zatuchlý zápach ve sklepě může mít víc příčin. Naučte se je rozpoznat včas

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sklep
Zdroj: Shutterstock

Nedílnou součástí mnoha sklepů není jen chladnější teplota a tmavší prostředí s minimem světla, ale bohužel také nevábný zatuchlý zápach. Jistý odér sice ke sklepním prostorům patří, ale není nutností, aby i váš sklep zatuchle zaváněl.

Suterény jsou typické jistým pachem. Ten zde vzniká právě proto, že se jedná o prostory blízko u země (někde dokonce úplně pod zemí), navíc je zde velmi málo čerstvého vzduchu, a tak se není čemu divit, že sklepy zrovna nevoní.

Co stojí za zatuchlým zápachem suterénu?

Vůni sklepa byste bezpečně poznali, i kdyby vám někdo před vstupem do těchto podzemních prostor zavázal oči šátkem. Je pro ně totiž typický jistý odér, který si všichni dokážeme vybavit.

Někdo by „vůni“ sklepa popsal jako hodně těžkou a zemitou. Jiný by ji přirovnal k mokrým ponožkám nebo houbám. Jsou i tací, kteří vůni vnímají jako masitou, nebo jim dokonce připomíná mokrého psa.

Co způsobuje zápach ve sklepě? Jsou to jednak podmínky, které zde panují – především minimum čerstvého vzduchu. Další příčinou jsou plísně, kterým se zde výborně daří a mají pro svůj růst a množení ideální podmínky.

Další příčiny zápachu ve sklepě

Mezi další příčiny, kvůli kterým to u vás ve sklepě nevoní zrovna líbivě, mohou být vlhké materiály – pozor na izolace, dřevo, karton či sádrokartonové desky.

V mnoha sklepech vede odpadní potrubí. I to může stát za odérem, který se ze sklepních prostorů line. Zmínit se musíme i o možném trusu hlodavců, který může přispívat ke kyselému odéru ve sklepě.

Jak se zatuchlého smradu zbavit?

Ano, sklep sice vždycky bude mít svůj typický odér, ale rozhodně to neznamená, že nutně musí smrdět.

Prvním krokem, jek zbavit sklep nechtěného zápachu, je odstranit všechny plísně. Dalším krokem je snaha suterén co nejvíce vysušit a zbavit se věcí, které zde zbytečně zadržují vlhko.

Celoroční větrání

Pokud je ve sklepě cítit zatuchlina, je mylné si myslet, že tomu pomůžete, když tam budete několik dní v řadě intenzivně větrat. Sklep je potřeba větrat ideálně po celý rok.

Velkým problémem může být také spodní voda. Ta totiž často do sklepa prosakuje, způsobuje zde vysokou vlhkost a následně i nepříjemný odér, kterého není vždy snadné se zbavit.

Pokud máte potíže se spodní vodou, poradíme vykopat v podlaze jímku, do které se bude spodní voda stahovat a přestane dělat ve sklepě paseku.

Jestli voda do sklepa vniká i jinak, je potřeba vyhledat příčinu a napravit ji. Namístě je kontrola a případná oprava okapů, pomoci může odklonění povrchové dešťové vody, různé drenáže nebo izolace.

Zdroj: thespruce.com

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články