V každém domě i bytě jsou prostory nebo věci, které jsou špatně dostupné, a tak se nečistí zrovna nejlépe. I na těžko dosažitelná místa však můžete vyzrát. Stačí trocha důvtipu. Pomoci vám totiž mohou věci, jež máte běžně po ruce.
Starý kartáček i tyčinka do uší
Vodovodní baterie se mohou během času špinit usazeninami, plísní a bakteriemi. Na jejich čistění použijte trik v podobě starého zubního kartáčku. Ten je dostatečně precizní a dostanete se s ním všude, kam potřebujete. Můžete použít mýdlovou vodu nebo klidně i pastu na zuby, ať máte výbavu kompletní. Díky ní se vaše baterie budou krásně lesknout.
Zaprášené malé otvory a dírky také nejsou konec světa. K odstranění prachu a nečistot na nich použijte obyčejnou tyčinku do uší namočenou ve vodě nebo jaru. Na větší, avšak podobně nedostupné plochy, pak použijte kuchyňské kleště. Jejich konce omotejte dvěma hadříky z mikrovlákna. Tímto nástrojem pak umyjete například žaluzuje, jež bývají zanedbávány i při velkém jarním úklidu.
Nezapomeňte na okraj toalety
Že ocet na čištění toalety už používáte? Možná zapomínáte na její okraj. K němu se jen tak nedostanete a pár kapek octa to nespraví. Proto do octa namočte pár kuchyňských utěrek a umístěte je pod okraj mísy. Nechte působit asi půl hodiny, pak zbytky utěrek odstraňte.
Ocet odstraňuje účinně i vodní kámen na dně varné konvice. Nalijte jej trochu do vody, kterou naplníte konev až na maximum. Necháte projít varem a stát přes noc. Pak vodu s octem jednoduše vylejete a dno konvice bude zase jako nové. Do octa můžete naložit na několik hodin i sprchovou hlavici. Poté z ní stačí zbytky setřít.
I klávesnici a prostor pod pračkou lehce vyčistíte
Klávesnice u počítače je jedním z největších líhní mikrobů, jelikož ji používáme často a dotýkáme se jí prsty. Někteří z nás mají i ten zlozvyk, že u svého počítače jedí. Klávesnice se tak plní všemožnými drobky a je umaštěná. Hadr z mikrovlákna namočený do čistácí prostředku pomůže, ale nebude tak efektivní.
Na údržbu klávesnice existují speciální slizovitá hmota, jíž stačí přejet tlačítka, párkrát ji na nich poválet. Špína se na ní nalepí a máte po starostech. Nezapomeňte však, že ani tato vychytávka není nesmrtelná a po čase ji budete muset vyměnit za novou.
Pokud se nedostanete vysavačem ani mopem pod pračku či gauč, službu vám udělá navlhčená stará silonka přetažená přes tenké ramínko. S jejich pomocí se dostanete do úzkých prostor pod nábytkem a vytřete tam schované nečistoty.
Autor: Šárka Blahoňovská