Rychlovarnou konvici i kávovar čistěte pravidelně. Zanedbaný kávovar je doslova rájem pro bakterie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kavovar
Zdroj: Shutterstock

Rychlovarná konvice je základem každé domácnosti. Většina lidí si dělá minimálně jednou denně čaj nebo kávu, konvice se tak logicky opotřebovává a je nutné jí věnovat nějakou tu péči. Podobně je to i s kávovarem, ve kterém si denně připravujeme lahodné nápoje. Jak se o tyto spotřebiče starat?

Konvici i kávovar je třeba čistit pravidelně, ideálně po každém použití. To ale dělá málokdo, a v obou případech je tak jednou za čas potřeba provést důkladnější proces, který vás zbaví vodního kamene z konvice a zbytků kávy nebo mléka z kávovaru.

Jak vyčistit konvici?

Pravidelným používáním rychlovarné konvice se ve spotřebiči usazuje vodní kámen. Ten může být větším problémem, než se zdá. Jednak po čase začne ovlivňovat chuť i vzhled vašeho nápoje, zároveň ale také snižuje životnost samotné konvice.

Způsobů, jak konvici vyčistit, je celá řada. Běžně se prodávají přípravky, které vám s odstraněním vodního kamene pomohou a navrátí vašemu spotřebiči čistotu a svěžest. Použít ale můžete třeba i obyčejný ocet.

Nalijte ho do konvice zhruba 3 šálky a nechte ho několikrát vyvařit. Poté ho vylijte a konvici vyvařte minimálně třikrát čistou vodou. Vodní kámen by se měl uvolnit a vy se ho pak jednoduše zbavíte. Server Bob Vila nicméně varuje předtím, že ocet může poškodit topnou spirálu v konvici.

Neměli byste ho tak používat příliš často, ale spíše jen v případě, kdy je to skutečně nutné. Pravidelně nicméně využívejte odvápňovače, kterými jednou za týden preventivně konev ošetříte. Po každém čaji či kávě navíc vodu z konvice vylijte. Ve stojaté vodě se totiž vodní kámen tvoří nejvíce.

Jak vyčistit kávovar?

Kávovar se každodenním používáním zanáší. Postupně se v něm zachycují usazeniny, tvoří se olejnatý kal a skvrny uvnitř kávovaru. Časem si všimnete, že má vaše káva jinou chuť i vzhled. Takto zanedbaný kávovar je doslova rájem pro bakterie a mikroorganismy.

Po každém použití kávovaru tak musíte přístroj propláchnout vodou. Jakmile to jednou neuděláte, už zvyšujete riziko, že se do vašeho těla s následující kávou dostanou nějaké ty bakterie, které mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Po každém použití kávovaru také vyndejte omyvatelné části. Obvykle jde o zásobník na vodu a překapávač, ty důkladně omyjte. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat a měnit filtr do kávovaru. V žádném případě v něm nenechávejte použité kapsle, ty jsou už po několika hodinách plné mikroorganismů

Server Good Housekeeping pak radí na odolné skvrny od kávy na plastových částech přístroje využít především jedlou sodu s citronem, která je mnohdy účinnějším prostředkem než obyčejný jar.

Pokud se budete o svůj kávovar starat pravidelně, zvýšíte jeho životnost a sebe ušetříte rizika nemocí.

Zdroj: Good Housekeeping, The Spruce, Bob Vila

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články