Při plánování kuchyně myslete na důležitost tří zón. A raději se poraďte s partnerem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kuchyne
Zdroj: Shutterstock

Stěhujete se do nového bydlení a přemýšlíte, jakým stylem si budete zařizovat kuchyň? Nebo jenom jednoduše chcete renovovat místnost ve svém vlastním bydlení? Při sestavování kuchyně je důležité myslet na její rozložení. Poradíme vám, jakým chybám se vyhnout.

Plánování nové kuchyně může být zábava. Je ale podstatné nezapomínat na některé důležité věci. Uspořádání jednotlivých zón tak, aby se vám dobře pracovalo, je to nejdůležitější. Mnoho lidí na to ale zapomíná a kuchyni pak mají sestavenou velmi neprakticky.

Tři pracovní zóny

Kuchyně by měla být vždy rozdělena na tři pracovní zóny, píše server Novinky. A je jedno, zda máte prostor větší, nebo menší. Na toto pravidlo je potřeba myslet za každých podmínek.

První zónou je ta vařící, kde se počítá se sporákem, varnou deskou, mikrovlnkou a samozřejmě nějakým prostorem, kde budete samotné jídlo připravovat. Druhou zónou je ta, kde je umístěn dřez a myčka. Poslední zóna je úložná, tedy místo, kde budete skladovat potraviny. Ta zahrnuje ledničku.

Je důležité zóny nemíchat. Neměli byste mít například myčku postavenou hned vedle ledničky, protože mezi spotřebiči potřebujete nějaký prostor na práci, vysvětluje Home bydlení.

Základní chyby, které lidé dělají

Při navrhování kuchyně lidé často dělají několik chyb. Tou první je podle webu Radílek špatné přeměření kuchyně. Při zapojování sporáku či myčky pak můžete zjistit, že budete potřebovat dělnické práce, abyste byli vůbec schopni spotřebiče správně zapojit do místa, do kterého jste si je naplánovali umístit.

Velmi často v českých kuchyních lidé také umístí myčku či sporák do prostoru příliš blízko rohu kuchyně. V takovém případě se vám potom kolem spotřebiče špatně chodí a celkově je pro vás pak fungování v kuchyni velmi omezující. Tyto spotřebiče proto ideálně plánujte umístit na kraj nebo do prostředku kuchyňské linky, nikdy ale ne do rohu, radí Home in Cube.

V neposlední řadě je důležité na všem se dohodnout s partnerem a neplánovat nic bez jeho vědomí. Tato rada sice nijak neovlivní to, jak bude vaše kuchyň funkční, na druhou stranu vám ale možná ušetří celou řadu hádek ve vztahu.

Zdroj: Radílek, Home in Cube, Home bydlení, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články