Jedna z prvních věcí, kterou většina z nás ráno po probuzení udělá, je stlaní postele. Někteří by dokonce nemohli s klidným svědomím odejít do práce, kdyby věděli, že za sebou nechali rozestlanou postel. Stelete postel hned po ránu i vy?
Pokud ano, radíme vám s tím přestat. I když to na pohled vypadá pěkně, je to zbytečné riskování s vaším zdravím. V následujících řádcích vám prozradíme, proč odborníci radí nestlat.
Roztoči, množte se!
Pokud ráno vstanete z postele a v dobré vůli ji ještě napůl rozespalí ustelete, děláte velkou chybu. Pořádkumilovní nám odpustí, když řekneme, že dokonce hazardujete se svým zdravím.
Proč? Po celé noci je postel od vašeho těla zahřátá, zrovna tak i lůžkoviny. Pokud ji zanedlouho poté, co vás ráno budík vyžene z postele, ustelete, vytvoříte tak perfektní prostředí pro nejrůznější roztoče, kteří se tu budou moci vesele množit.
Neustlaná postel působí chaoticky, ale dobře větrá
Možná i vás jako malé děti maminka kárala, že si po sobě neodkážete ani ustlat postel. Ono to sice vypadá pěkně, ale je to zbytečný krok, který napáchá více škody než užitku.
Neustlaná postel možná působí chaoticky, ale jsou to právě rozházené peřiny a zkrabatělé prostěradlo, které umožňují matraci i lůžkovinám větrat. V takovém prostředí přežije daleko méně roztočů.
Stlát můžete, ale až později
Rozhodně vás tím nechceme nabádat k tomu, abyste své postele nestlali vůbec. Stlát určitě můžete, to samé platí i pro ty, kteří například schovávají peřinu s polštářem do postele, případně pro jejich uložení mají jiné místo.
Bohatě totiž postačí, když po probuzení stáhnete peřiny z postele, přehodíte je například přes rám postele a necháte je alespoň půl hodiny vyschnout a vychladnout. Pomůžete tomu i tím, že otevřete okno.
Vzpomeňte si na naše babičky, které hned ráno po probuzení peřiny s polštáři vzaly a hodily je do oken, kde se krásně vyvětraly.
V ložnici se snažte udržet sucho a chlad
Kromě nestlaní postele hned po probuzení můžete snížit riziko množení roztočů i tím, že budete v ložnici udržovat sucho a chlad. Nebojte se proto větrat ani během zimních měsíců, během léta pak směle větrejte celé dny a klidně i noci.
Zbavíte tak ložnici vlhkosti, která prospívá prostředí, ve kterém si nezvaní hosté v podobě roztočů lebedí. Pozor i na zatahování závěsů. Možná to nevíte, ale roztoči milují kromě tepla a vlhka také temno. Když pustíte do ložnice sluníčko, nadšení z toho nebudou.
Zdroj: mirror.co.uk
Autor: Nikol Kolomazníková