Plectranthus amboinicus, neboli kubánské oregano, řecký a egyptský eukalyptus, velký tymián či královna bylin – všechna tato přízviska patří jen jedné rostlině, a to u nás velmi oblíbenému a rozšířenému rýmovníku. Pěstujeme ji jako pokojovku, ale skrývá v sobě sílu, již by byla škoda nevyužít.
Jak se rýmovník dostal k nám do květináčů, je tak trochu obestřeno tajemstvím. Některé zdroje uvádějí jeho původ v jihovýchodní Asii, jiné jihovýchodní Afriku. Je však jisté, že jej znali už starověcí Indové a velmi rychle se rozšířila díky kolonizaci do celého světa.
Nenáročný sukulent
Jedná se o sukulent, jenž dorůstá i do výšky jednoho metru. Má sklon se plížit, masité stonky, chlupaté listy a modro-fialové nebo bílo-růžové květy.
Daří se mu na stinném místě v dobře v kompostované půdě s vysokou vlhkostí, ale dejte si pozor, abyste ho nepřelili a zemina nebyla neustále mokrá. V tom případě vám mohou kořeny uhnít a rostlina odejít. Na druhou stranu se vypořádá i se suchem, protože si vodu ukrývá v listech.
V posledních letech se rýmovník stal populární zejména v Evropě, jako pokojovou rostlinu si ji užíváme i u nás. V interiéru vypadá pěkně a je nenáročný na péči. Jeho příjemná, aromatická vůně se může zdát jako bonus, ve skutečnosti rýmovník skrývá mnohem více zajímavých předností.
Do salátů i proti nachlazení
Jednou z nich je jeho využití v kuchyni. Čerstvě utržené a nakrájené listy můžete přidat do salátů, polévek nebo omáček. Chuťově připomíná oregano, takže jej zpravidla můžete použít tam, kam jste zvyklí dávat právě tuto bylinku.
V Indii se listy rýmovníku dokonce obalují v těstíčku a smaží nebo se používá do chutney a čerstvých domácích limonád.
Rýmovník má antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky, což z něj dělá rostlinu uplatňující se v lékařství. Už výmluvný český název napovídá o jeho použití při rýmě a nachlazení. Pomáhá i při léčbě infekcí, popálenin, astmatu a při poruchách trávení. Je vhodná i pro kojící matky na podporu laktace.
Autor: Šárka Blahoňovská