Masožravky v bytě. Zní vám to jako nějaká podivná atrakce? Není k tomu důvod. Nejen ,že masožravé rostliny jsou krásné, ale v domácnosti také užitečné. Tím, že potřebují bílkoviny, aby prospívaly, vás mohou díky svým důmyslným pastím zbavit much, komárů a jiného hmyzu, který vás v bytě otravuje. Stačí jen vědět, jak o tyto nesmírně zajímavé rostliny pečovat.
Masožravou rostlinu si můžete pořídit na výstavě nebo v obchodě. Jste-li začátečníci, zeptejte se na druh, na nějž vaše pěstitelské schopnosti postačí. Obecně se doporučuje třeba mucholapka podivná nebo špirlice nachová.
Sluneční záření a voda bez minerálů
Poté, co si svou masožravku přinesete domů, ji dejte rovnou na parapet. Miluje totiž sluneční záření a snese ho opravdu hodně. Samozřejmě ji ale musíte zalévat a rosit.
Co se týče substrátu, vystačíte si s nějakým univerzálním, masožravky nejsou náročné, dokonce se a ni nedoporučuje je hnojit.
Náročnější jsou už ale na vodu. A to je celkem paradoxní, jelikož si potrpí na tu pro nás méně kvalitní, tedy dešťovku nebo nějakou z přírodního zdroje. Jestli ji takovou nemůžete dopřát, použijte aspoň destilovanou.
Masožravky nedokrmujte
Nemyslete si ale, že bude lapit hmyz jak na běžícím páse. Vaše masožravka jej sice bude potřebovat kvůli bílkovinám, ale pouze jednou za čas. Rozhodně byste jí ho neměli dopřávat jen tak pro pobavení nebo proto, abyste přátelům ukázali, jak fungují její pasti. Mohli byste tím vaší rostlině spíš uškodit.
A jak vůbec vypadají takové pasti u masožravých rostlin? Všechny vznikly přeměnou listu. Můžeme se setkat s lepivými, ty využívá například rosnatka indická. Kořist se na ně přilepí, postupně se vysílí a zahyne.
Takové šprlice zase využívají pasti vzpřímené, do nichž hmyz spadne a ze dna se už kvůli trávící tekutině nedostane.
Nám nejznámější ale bude past, jíž je obdařena mucholapka. Ta mouchu jednoduše sevře a nedá jí šanci uniknout.
Autor: Šárka Blahoňovská