Řapíkatý celer je takový odstrkovaný sourozenec všemi známého bulvového celeru, protože v obchodě po něm sáhne jen málokdo. Nelibost v mnoha z nás vyvolává jeho specifická chuť a také tužší vlákna, která schovává hned pod povrchem.
Vyhýbat se vědomě řapíkatému celeru a nedat mu ani jedinou příležitost, aby si vás dokázal získat, je tak trochu škoda. I řapíkatý celer, byť je hodně aromatický a chuťově specifický, se dá v kuchyni využít na mnoho způsobů. Oblíbit by si jej měli nejen zastánci zdravé stravy, ale i všichni ti, kteří chtějí mít svůj jídelníček pěkně pestrý.
Proč je řapíkatý celer tak neoblíbený?
Vídáme ho v reklamách nebo příspěvcích o zdravém stravování. Zpravidla ho drží v rukou žena či dívka a vesele se do něho zakusuje, jako by to byla ta největší dobrota pod sluncem.
Kdo někdy řapíkatý celer ochutnal, ten by mohl namítat, že taková chuťová hitparáda to není. Za specifickou chutí celeru stojí aromatické složky, které byste našli i ve vlašském ořechu.
Lehký nádech citrusů a borovic, za který řapíkatý celer vděčí přítomnosti terpenů, není mnoha lidem zrovna po chuti a právě on je důvodem, proč se mu řada z nás vědomě vyhýbá.
Pečlivě vybírejte už v obchodě
Při nákupu řapíkatého celeru dejte na pohled. Jinými slovy řečeno – vybírejte prvně očima. Řapíkatý celer by měl být pěkně křehký a krásně napnutý. Takový si zaslouží místo ve vašem košíku.
Naopak se vyhýbejte kouskům, které vypadají zvadle nebo je „zdobí“ hnědé, či dokonce rezavé skvrny. To značí, že je celer poškozený a tvoří se v něm nežádoucí látky, které mohou vyvolat alergickou reakci.
Jak celer skladovat, aby zůstal čerstvý?
I když si z obchodu domů přinesete perfektně čerstvý celer, nemáte ani zdaleka vyhráno. Někdy stačí den nebo dva a celer začne uvadat, jeho chuť pak nebude kdovíjaká, a dokonce se vám bude i špatně konzumovat.
Proto je potřeba vědět, jak celer skladovat, aby zůstal co možná nejdéle krásně svěží. Nejdůležitější je udržovat ho hydratovaný. To lze hned několika způsoby.
První možností je zabalit stonek celeru do alobalu. Zabalte jej pevně a zároveň tak, aby skrz ohnuté okraje mohl unikat ethylen – ten způsobuje zrání ovoce a zeleniny.
Pokud už máte celer nakrájený na kousky, uděláte nejlépe, když je dáte do misky, zalijete vodou a přiklopíte víčkem. Pokud je nádoba vzduchotěsná, není voda potřeba a můžete kousky celeru skladovat „nasucho“, jen dobře zavřené víčkem, aby se dovnitř nedostal vzduch.
V obou případech je důležité skladovat celer v lednici. Chlad pomůže udržovat celer čerstvý. Pozor ale na mražení – zmrzlý celer ztrácí veškerou vlhkost a tím i křehkost. Bude to znát na chuti.
Zdroj: myrecipes.com
Autor: Nikol Kolomazníková