Rosení oken není v domácnostech neobvyklé, obzvláště u dobře těsnících plastových oken. Když dochází k rosení oken zevnitř místnosti, je to způsobeno kondenzací vlhkosti na sklech. To je nepříjemné už jen proto, že z oken stéká voda na parapet a mohou tam vznikat plísně, navlhne i stěna.
Rosení oken a celková vlhkost v bytě se dá omezit, ale úplně se jí asi nezbavíte. Základem je dostatečně větrat, topit, ideálně nesušit uvnitř prádlo, mít při vaření zapnutou digestoř a při sprchování ventilátor.
Proč se okna rosí
Paradoxem moderních plastových oken je, že ve většině případů je rosení oken důkazem jejich kvality a také kvality těsnění. Logicky mají nová plastová okna lepší tepelně izolační vlastnosti a nezabezpečují tak požadovanou výměnu vzduchu přirozenou infiltrací.
Co doma změnit
Existuje hned několik praktických tipů, jak vlhkost v domácnosti a s tím i rosení oken omezit:
- Intenzivní větrání. Hlavně v zimě není vhodné větrat přes mikroventilaci, ale spíše několikrát denně na pár minut naplno otevřít okno a intenzivně vyvětrat. Přijdete o část tepla, ale stěny a nábytek neprochladnou.TIP: Přečtete si podrobnější tipy, jak správně větrat v zimě.
- Zahřátí skla. Aby se sklo na okně prohřálo, je dobré vytáhnout rolety či žaluzie, když venku svítí slunce. Navíc obecně platí, že čím lépe vytopená místnost, tím méně se okna rosí.
- Omezení vlhkosti. Zase platí, že čím méně vlhko doma máte, tím lépe (optimální rozsah vlhkosti doma je 40 – 60 %). Pořiďte si sušičku nebo sušte prádlo venku na balkóně nebo na zahradě, když to jde. Zavírejte koupelnu a vlhkost odsávejte ventilátorem. Při vaření třeba nechte otevřené okno a používejte digestoř.
- Utírání parapetů. Když už se vám okna rosí, pomůžete si tím, že budete stírat vodu z parapetu. To stejné platí pro spodní těsnění plastových oken. Sníží se tím vlhkost a hlavně tak předejdete vzniku nepříjemných plísní.
Jedním z posledních řešení je pořízení odvlhčovače vzduchu. Všechny tyto tipy vám pomohou rosení oken výrazně omezit.
Autor: redakce