Zapomeňte na šťávy a sirupy z obchodů. Výroba vlastního sirupu je tak jednoduchá, že není důvod utrácet peníze za barevné plastové lahvičky plné chemie a barviv. Po domácku vyrobené sirupy využijete nejen v drincích či limonádách, ale jsou vhodné třeba i jako poleva na palačinky, ovesnou kaši nebo vafle.
Sirupy najdou využití všude tam, kde byste použili obyčejný krystalový cukr. Do koktejlů je jejich využití obzvlášť vhodné, protože je v nich cukr rovnou rozpuštěný a nemusíte se zdržovat mícháním a doslazováním.
Důležitý je správný poměr
Prvním krokem při výrobě domácího sirupu je příprava cukru a vody v poměru 2:1, aby bylo dosaženo ideální, hustší konzistence. Pokud máte možnost vodu z kohoutku přefiltrovat, udělejte to.
Poté nalijte jeden šálek vody do rendlíku, přidejte jeden šálek cukru krystal a mírně zahřejte. Opatrně promíchejte, dokud se většina cukru nerozpustí. Vzniknout by vám měla čirá tekutina.
Teď pomalu nastává čas přidat za stálého míchání druhý šálek cukru a nechat rozpustit. Teplota by pořád měla zůstat nízká, v žádném případě nechcete, aby přišla k varu. Můžete přidat i kapku vodky, ta sirupu nedodá žádnou chuť a funguje jako konzervant. Vychladlý sirup nalijte do lahví a uchovejte ho v lednici, kde vydrží až půl roku.
Sirup si samozřejmě můžete i ochutit. Nabízí se osvědčené klasiky jako jahody, maliny, borůvky, citrónová kůra nebo bez. Ingredience můžete různě volit a přidat i bylinky.
Oblíbenou přísadou je levandule, heřmánek nebo meduňka. Pokud zkombinujete mátu s citrónem, dostane výborný základ pro mojito.
Můžete vyzkoušet i zázvorový sirup, jenž chutná výborně s kapkou rumu. Aromatickou složku přidávejte, když cukr a vodu zahříváte, a v průběhu nezapomeňte ochutnávat.
Autor: Šárka Blahoňovská