Začínal na pochybných receptech, nakonec to dotáhl na vítěze MasterChefa. Martin Pecina představil staroslovanský pokrm

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
psenice s medem
Zdroj: Shutterstock

Koncem loňského roku se stal vítězem pořadu MasterChef. Fanoušky a porotce si získal nejen svým netradičním vzhledem s dlouhým plnovousem, ale samozřejmě hlavně tím, že předvedl skvělé umění v kuchyni. Martin Pecina ale přiznává, že každý někde začínal, a on se na začátku inspiroval dokonce i recepty na Mimibazaru.

„Každý z nás jsme nějak začínali a za své kořeny bychom se neměli stydět,“ napsal Pecina s nadsázkou k jednomu ze svých příspěvků. V něm se dále přiznal, že před několika lety se rád inspiroval recepty z Mimibazaru. A pro případ, že by někdo stránku neznal, o jedno z pochybných jídel se rovnou podělil.

Recept radí vydlabat půlku rohlíku, smíchat pečivo se sýrem, vajíčkem a nakrájenou šunkou a tím rohlík nadívat. Takto připravený se pak obalí v trojobalu, osmaží a podává se zeleninou.

Dnes se tomu Pecina směje, dříve ale údajně bral podobné recepty velmi vážně.

Ukázal, že už je profík

Na jednu stranu si ze sebe umí udělat legraci a nebojí se říci, jak před lety začínal. Na tu druhou si ale hned napravil reputaci, když sledujícím ukázal recept na staroslovanský pokrm z pšenice a máku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martin Pecina (@martin_pecina_kuchar)

„Pšenice, mák, med. Jednoduché jídlo, které dělám každé Vánoce, patří ke staroslovanským pokrmům známým u nás, v Polsku nebo na Ukrajině. Mimořádná chuťová kombinace,“ napsal k příspěvku, ve kterém dále zveřejnil recept a také fotografie pokrmu.

Připravte si pochoutku doma i vy

Pokud si chcete doma uvařit jeden z oblíbených receptů Martina Peciny, budete potřebovat 300 gramů pšenice, 4 lžíce máku, 6 lžic medu, 4 lžíce přepuštěného másla, 4 lžíce rozinek, 2 decilitry rumu, kůru z citronu a sůl. Toto množství surovin vystačí na 4 porce.

Nejprve si rozinky zalijte rumem a nechte je několik hodin odstát. Ideální je podle Martina připravit si je den předem a nechat je v rumu přes noc. Stejně tak si přes noc namočte do studené vody také pšenici.

Tu druhý den uvařte takzvaně na skus, aby zrna byla uvařená, ale stále pevná, na povrchu křupavá a nerozvařená. Obvykle to trvá zhruba hodinu. „Mák opražím na suché pánvi a rozdrtím v hmoždíři. Přepuštěné máslo rozpustím v rendlíku. Rum z rozinek vypiju,“ vtipkuje kuchař v další části receptu.

Nakonec jen zbývá všechno smíchat, přidat máslo, med a citronovou kůru a můžete podávat. Pokrm se obvykle zdobí čerstvou mátou. Pokud chcete, aby si na něm pochutnaly i děti, u rozinek raději vynechte máčení v rumu.

Zdroj: Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články