Vlasta Burian byl mnohými považován za krále komiků. Druhá skupina lidí ale tohle jeho označení odmítala a vnímala ho naopak jako kolaboranta. Pod tímto pojmem ho po válce udala například Lída Baarová. Jak to ale bylo ve skutečnosti?
Zemřel v roce 1962, dodnes je ale slavným umělcem, který dlouhou dobu bavil davy. Jenomže jeho kariéru komika zastavilo právě obvinění z kolaborace. Komunistický režim pak Vlastovi Burianovi už nikdy nedovolil se na výsluní vrátit.
Složité období ho zlomilo
Vlasta Burian byl obviněn z toho, že se stýkal s Němci a podporoval nacismus. Skončil na několik let ve vězení, přišel o mnoho přátel i podporovatelů. A to ho samozřejmě zlomilo. Ačkoli se snažil dále působit navenek vesele, uvnitř se z něj stal jiný člověk.
„Jeho poválečný osud ho zlomil, i to, že ztratil publikum. Ztratil ho úředně – ne, že by ho lidé neměli rádi, ale zakázali mu vystupovat. Jeho návrat už byl vyhaslý, jen v estrádní podobě. Musel být neangažovaný v tom smyslu, že by se bouřil proti režimu, a už prostě končil,“ říká pro Český rozhlas Plus Ivan Klimeš z Národního filmového archivu.
Jeho jméno bylo očištěno až po smrti
Podle serveru Blesk není vyloučeno, že bylo důvodem Burianova obvinění pletichářství a závist ze strany jeho kolegů. Jaroslav Marvan, Jindřich Plachta a také někteří další herci s ním v období protektorátu odehráli mnoho filmů.
Někteří z nich ale po válce mohli dostat zálusk na divadelní scénu, kde pro ně byl velkou konkurencí. Ačkoli se tak nejvíce mluví o tom, že ho udala Baarová, možné je, že se k tvrzení přidali i další lidé.
Jméno Vlasty Buriana bylo očištěno až po jeho smrti. Historik Vladimír Just a herec Ondřej Suchý usilovali o spravedlivé vysvětlení už v 90. letech. Ministerstvo vnitra zrušilo nespravedlivý rozsudek nad Vlastou Burianem v roce 1994.
Zdroj: Lidovky, Český rozhlas Plus, Blesk, iRozhlas, Česká televize
Autor: Šárka Cvrkalová