Ačkoliv je hollywoodská filmová produkce často považována za příliš odtrženou od reality, někdy může být reálnější, než by byl člověk ochoten uvěřit. Příkladem může být život muže jménem Ho Van Lang. Jeho životní příběh by si nezadal ani s filmovým Tarzanem.
Ho Van Lang žil se svým otcem ve vietnamské džungli neuvěřitelných 40 let. Absolutní sociální izolace se na něm neblaze podepsala a muž byl po celý svůj život považován za malé dítě uvězněné v těle dospělého muže.
Celý jeho životní příběh začal v roce 1972. Tehdy byla v rámci války ve Vietnamu vybombardována vesnice, kde se svou rodinou žil. Jeho matka a dva sourozenci tragickou událost nepřežili. Mužův otec Ho Van Thanh coby válečný veterán dostal obrovský strach, a tak se rozhodl s tehdy čtyřletým synem prchnout do džungle.
Otec a syn se naučili žít v džungli
Tam spolu muži žili neuvěřitelných 40 let. Postavili si obydlí vysoko na stromě, živili se nejčastěji rybami, ovocem, medem, ale také masem z hadů, krys, netopýrů či opic.
Ho Van Thanh trpěl zřejmě celý život psychickým obtížemi. Ty se mimo jiné projevovaly až chorobným strachem z války, o které byl téměř celý život přesvědčen, že ještě neskončila. Obával se ale také ostatních lidí.
Během pobytu v džungli se tak se synem dokonce několikrát stěhoval, a to vždy, když se blízko nich objevila nová vesnice. Vzhledem k tomu, že docházelo k masivnímu kácení pralesů, po 40 letech se už muži neměli příliš kam schovat. Přesto se ale stále snažili žít v izolaci.
V oblasti se ale začaly postupně objevovat zvěsti o dvou „divoších“ žijících v džungli. Tyto informace se dostaly až k muži jménem Ho Van Tri. Jak se ukázalo, jednalo se o přeživšího bratra Ho Van Langa. Muž tedy začal po svém otci a bratru pátrat.
Izolace trvala neuvěřitelných 40 let
Nakonec se rodina v džungli shledala. Van Tri však nedokázal svého otce přesvědčit, aby se s ním vrátil do civilizace. Vše se změnilo při jeho návštěvě v roce 2013, kdy viděl, že je na tom starý pán zdravotně velmi špatně. Okamžitě tak zalarmoval záchranáře. Oba muži z džungle se tak po 40 letech dostali do civilizace.
Tam se naplno projevilo, jak Ho Van Langa sociální izolace poznamenala. Neuměl mluvit, a dokonce ani netušil, že existují ženy, tedy opačné pohlaví. Ve svých 44 letech byl jako dítě uvězněné v těle dospělého muže, který netuší, co je dobré a co špatné.
„Mohu potvrdit, že Lang nikdy neměl minimální sexuální touhu a jeho reprodukční instinkt se nikdy neukázal v žádné ze svých mnoha podob,“ vysvětlil webu News.com Alvaro Cerezo. Ten s mužem džungle navázal velmi intenzivní vztah podobný přátelství.
V civilizaci zemřel velmi brzy
Život v civilizaci byl pro Van Langa spíše utrpením, a to i přesto, že dokázal velmi brzy využívat některých jejích výdobytků. Nebo spíše možná proto. „Celý život strávil v džungli a pak se dostal do ‚civilizovaného světa‘, kde začal jíst zpracované potraviny a někdy dokonce pít alkohol,“ doplnil pro New York Post Cerezo.
„Tarzan“ tak nakonec přežil mimo džungli pouhých 8 let. V 52 letech podlehl rakovině. „Byl to nejúžasnější člověk, kterého jsem kdy potkal, a zároveň nesmírně hodný. (…) Bylo to malé dítě se schopnostmi nadčlověka,“ uzavřel jeho přítel v deníku The Sun.
Zdroj: News.com, New York Post, The Sun, Bushcraft
Autor: Markéta Mladá