Věřte nevěřte: Věříte, že chlapce ze skříně opravdu odnesla příšera? My vám po letech ulevíme od strachu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jonathan Frakes
Zdroj: s_bukley / Shutterstock.com

Oblíbený mysteriózní seriál Věřte nevěřte běžel v letech 1997–2002 skoro v každé domácnosti a v mnohých dodnes zanechal až skoro mrazivé vzpomínky na některé příběhy. Zejména některé z dílů, které končily výrokem „pravda“, byly velmi šokující. Jak to ale ve skutečnosti s tou fikcí a pravdou bylo? A věděli jste, že byl tento oblíbený seriál obnoven a jeho moderování se ujal opět Jonathan Frakes?

„Žijeme ve světě, kde existuje reálné i zdánlivě nemožné,“ vítala každý týden diváky ikonická znělka.

Diváci usedali k obrazovkám, aby si na konci každého dílu spočítali, kolikrát se trefili ve výrocích „pravda“ nebo „fikce“.

Příběhy od sexuálního devianta

Někdy jste zůstali sedět s otevřenou pusou, když výrok u zdánlivě nereálného dílu zněl „pravda“. Jak to ale ve skutečnosti s těmi pravdivými příběhy bylo?

Server Aktuálně přinesl pro mnohé překvapivé zjištění, že seriál čerpal z děl spisovatele Roberta Tralinse, který byl známý tím, že si neověřoval zdroje.

Většina příběhů seriálu tak vychází z jeho knihy Podivné příhody za hranicemi lidského chápání. Podle magazínu Reflex byl spisovatel navíc sexuální deviant.

Dalším zdrojem pro seriál byly noviny a zde si práci s ověřováním zase nedal štáb seriálu. Drželi se přísloví „co je psáno, to je dáno“ a novinové články považovali automaticky za pravdivé.

Pojďme si po letech ulevit

Server Medium se pokusil dohledat některé z příběhů první série.

Například příběh o příšeře ve skříni, který končí zmizením chlapce a nese název „Dítě ve skříni“, patřil mezi ty pravdivé. To však někteří nechtěli přijmout a jeden fanoušek dokonce kontaktoval štáb, aby zjistil, kde daný příběh vzali.

„Příběh o příšeře v dětské skříni byl založen na skutečné události, kterou jsem osobně vyšetřoval na Floridě před mnoha lety. V době, kdy se to stalo, neexistovalo žádné vysvětlení pro chlapcovo zmizení  – až do dvou týdnů po incidentu, kdy se zjistilo, že vylezl ze skříně stropním panelem a utekl z domova. Tajně bydlel v domě svého přítele, dokud ho přítelova matka neobjevila, jak se schovává na půdě jejich domu, a neodhalila lest,“ zněla odpověď od produkce s tím, že tvůrci bohužel nebyli informováni o nalezení chlapce.

Mimochodem právě v tomto případě se jednalo o jeden z nejděsivějších dílů a věřím, že se vám nyní po letech ulevilo stejně jako nám.

Mezi další pravdivé příběhy patří například porod malé chobotničky, protože žena spolkla něco v moři. Kdo by ověřoval, zda je to možné, když se to psalo v novinách.

Německá verze slaví úspěch

Díky pořadu vzniklo mnoho nesmrtelných memů a ačkoliv mladší generace většinou neví, odkud pochází, používají je v rámci komunikace na sociálních sítích.

„Někdo dal hodně úsilí do jejich editace. Je to fenomén a jsem nadšený, že jsem jeho součástí,“ prohlásil pro EW o memech samotný moderátor Jonathan Frakes v roce 2022.

Mimochodem tento stejný herec dělá průvodce také v německé verzi pořadu, která nese název X-Factor: Das Unfassbare.

Herec s pokračováním souhlasil až poté, co mu bylo slíbeno, že show bude co nejvíce kopírovat originál.

Zdroj: Aktuálně, Medium, EW, Reflex

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články