Slavné jméno je obzvláště v herecké branži často spíše prokletím než požehnáním. Karel Heřmánek mladší o tom ví své. Stínu otce Karla Heřmánka se mu podařilo zbavit až v Americe. Nyní vede s bratrem Divadlo Bez zábradlí a čelí jednomu problému za druhým.
Srovnávání s otcem
Již na základní škole musel kvůli jménu trpět poznámky a posměšky spolužáků. Při studiu na vysoké škole pak válčil především se srovnáváním. A to jak vnějším, tak vnitřním.
Když někam přišel a měl ukázat, co umí, okolí ho automaticky srovnávalo s hereckým uměním otce. Aby se zbavil tlaku, odjel s manželkou Nikol na dva roky do New Yorku.
V USA vpadl do kolotoče hektického života. S manželkou střídali různá zaměstnání, aby se uživili, ale zároveň se nezapomněli ani bavit. V tomto městě se žije zkrátka tady a teď a na velké plánování nebývá prostor. Po dvou letech se vrátili do Česka. Rozhodně by se však chtěli do New Yorku ještě podívat.
Ředitelem divadla
Na cestování však v současnosti nemá čas, protože s o 15 měsíců mladším bratrem Josefem převzali po rodičích vedení Divadla Bez zábradlí.
Práce okolo divadla je mnoho. Povinnosti si bratři museli rozdělit. Karel Heřmánek mladší zastává spíše pozici uměleckého ředitele. Kromě skládání repertoáru a komunikace s herci v několika představeních také sám hraje.
„Je to pro nás závazek. Skočili jsme do toho rovnýma nohama. Samozřejmě s tím, že na nás rodiče občas mrknou, poradí. I když akutní to bylo spíše ze začátku. Teď už je to víceméně na nás, ale když se potřebujeme zeptat, tak se zeptáme. Je to trochu metoda pokus – omyl,“ řekl Heřmánek mladší portálu iDNES.
Pomáhá také manželka Nikol. Její doménou jsou festivaly, dobročinné akce a chystání návrhů. Na fungování divadla se podílí v podstatě celá rodina.
Těžkosti dnešní doby
Divadlo začali vést snad v tu nejnevhodnější dobu. Během covidové pandemie nesli zodpovědnost za herce i diváky, plány museli měnit ze dne na den a po finanční stránce to také nebyla žádná sláva.
S nízkou návštěvností bojují stále. Během pandemie si lidé zvykli na jiný druh zábavy, například streamovací služby. Svou roli hraje samozřejmě také zdražování. Spoustu lidí musí šetřit a kultura jde v takové chvíle vždycky stranou. Karel Heřmánek mladší však věří, že se situace časem zlepší.