Za nesplněný úkol ve škole děti nemohou dostat pětku. I když tomu tak často je, podle tiktokerky Štěpánky Cimlové, která učí na základní škole, je právně závadné rozdávat za neodevzdanou domácí práci špatné známky. A shodují se na tom i mnozí psychologové. Na sociálních sítích panuje mnoho názorů, trochu ironicky se vyjádřil i lékař Roman Šmucler.
„Nemůžeš dostat pětku za neodevzdaný úkol. Jsou učitelé, kteří to mají jako pravidlo. Ale fakt je ten, že je to právně závadné. A na to člověk nemusí být právník, stačí si přečíst analýzu této situace,“ uvádí učitelka a tiktokerka Štěpánka Cimlová v jednom ze svých videí.
Podle jejích slov má škola stanovit dopředu podmínky klasifikace. Když ale dítě práci neodevzdá, není co hodnotit, proto nemůže dostat za pět. Žáci jsou podle tiktokerky málo motivovaní, ale naopak s velkou oblibou je učitelé za nesplnění úkolů trestají.
Zrušme domácí úkoly
Na internetu se před časem objevila výzva, která žádá zrušení povinnosti domácích úkolů a právě trestů za jejich nesplnění. Podle její iniciátorky Heleny Zítkové školy používají domácí úkoly špatně, a to jako mocenský nástroj.
Podle některých by měly být domácí úkoly zrušeny úplně. Například jedna škola v Texasu se tímto pravidlem dokonce už řídí. A ačkoli si prozatím vysloužila chválu rodičů, odborníci se obávají, že by děti mohly ztratit potenciální akademickou výhodu, uvádí zahraniční server Time.
Web univerzity v San Diegu doplňuje, že domácích úkolů se v posledních měsících zbavuje více škol. Trend se někomu zdá šokující, jiní si ho ale chválí. Existují tak dva zcela odlišné názory na situaci.
Šmucler je zásadně proti
O tom, že by se měly úplně zrušit domácí úkoly, se v Česku zatím hovoří pouze hypoteticky. I tak se ale už objevilo několik lidí, kteří s tím zásadně nesouhlasí. Patří k nim i lékař Roman Šmucler.
„Pojďme dál! Zrušil bych školu. Zdržuje od sociálních sítí, alkoholu a drog. Zbytečně chytří lidé do montoven,“ napsal s dávkou ironie na svém twitteru.
S jeho slovy ale uživatelé sociální sítě nesouhlasí. „Stejně jako veškerá práce se má udělat v pracovní době, tak totéž je s domácími úkoly. To, že rodiče už neřeší nebo nemohou řešit volný čas dětí, je věc druhá a je to mnohem větší problém,“ napsal pan David.
Uživatel Daniel pak Šmuclerovi vzkázal: „Ale že vám to trvalo! Já se už bál, že budete následovat mainstream a opomíjet školství! Těší mě, že jste si ho konečně všiml a že mu, tak jako všemu, dokonale rozumíte. Cítili jsme se trochu zneuznaní, že jste do našich vod ještě nezabrousil.“
Zdroj: TikTok, Žena IN, Twitter, Time, University of San Diego, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová