Tomáš Klus je hlavní postavou pokračování pohádky Tajemství staré bambitky, kterou bude Česká televize vysílat na Štědrý večer. Klus v ní vidí paralelu se svým životem, kdy se z nekňuby stane král. Možná by ale měl přeci jen ubrat v tom kralování a respektovat hodnoty jiného krále, kterým Karel Gott bezesporu byl.
Tomáš Klus se kromě hudby věnuje i herectví a patří mezi umělce, kteří jsou hodně na očích. Z toho důvodu je často tázán na svá stanoviska ke kontroverzním tématům a nemá problém je komentovat. A dle něj by to tak mělo být.
Z prince králem
Úspěšná pohádka o loupežníku Karabovi a neschopném princi se dočkala pokračování. Z prince se stane král, ale moc mu to kralování zatím nejde. Ale alespoň se odhodlal převzít vládu nad svým životem.
„Když jsem točil jedničku, byl jsem opravdový nekňuba princ, co pořád jedl povidla a pak mu bylo zle. V té době jsem pořád chodil na nějaké mejdany a randil s holkama a pak mi bylo špatně ze mě samotného a z života, který jsem vedl,“ popsal Klus paralelu se svým životem v rámci rozhovoru s redakcí Žena Aktuálně.
Je jiný než Karel Gott
Dle Kluse je důvodem úspěchu prvního dílu to, že je to příběh, „ve kterém se objevují alegorické situace na věci, které se u nás v té době děly.“
Takové pohádky by se prý měly natáčet více. Líbila se mu například pohádka Divnosvět o Afroameričanovi, který se zamiluje do chlapce.
V rámci interview byl dotázán, zda českým pohádkám chybí LGBTQ+ problematika. V této souvislosti se zpěvák vyjádřil ke glorifikaci Karla Gotta, kterou nepovažuje za správnou.
„Všichni říkají, že jsem příliš angažovaný, ale umění bylo vždy součástí veřejného prostoru. Má jej komentovat, reflektovat, kritizovat,“ uvedl ve zmíněném rozhovoru.
Přes pokoru, kterou cítí ke Karlu Gottovi, však Klus nesouhlasí s jeho postojem a glorifikací.
„Je symbolem toho, co kazí umělcům v mainstreamu schopnost vyjadřovat se k současné společenské situaci. Karel Gott vždy dělal vše pro to, aby se lidi hlavně nekoukali na to, co se děje kolem nich. A to je špatně,“ dodal.
Pokora je to, co je odděluje
Je vidět, že Tomáš Klus opravdu vyrostl v krále. Sám si je vědom, že byl pískletem, když v roce 2013 o pouhých 47 hlasů porazil Karla Gotta v Českém slavíkovi.
Mistr ho však nepovažoval za konkurenci. „On je na rozdíl ode mne písničkář. Vzájemně se ctíme, ale není to, jako když se třeba sejdou tři tenoři,“ řekl tehdy Gott s tím, že mezi jejich fanoušky je poměrně tlustá čára.
Karel Gott prý očekával, že bude nejspíše poražen, a vyhledal Kluse již předtím, aby mu předal pár rad.
„Je velkým učitelem pokory k vám lidem, kteří nám dopřáváte žít sen. A řekl mi to i sám Mistr. My to víme a já to vím díky němu, protože mi to tak dokázal tím, jak to dělá a jak se chová ke svým fanouškům,“ glorifikoval tehdy Klus Gotta.
Spíše mladý kralevic
Názory se mění, člověk se vyvíjí a roste. Rozhodně tedy nemám potřebu Tomáše Kluse nijak pranýřovat, že nyní odsuzuje to, co sám dělal.
Avšak jednu poznámku si přeci jen neodpustím, protože „ničit“ památku lidí, kteří se již nemohou bránit, je dle mého názoru trochu za hranou.
Jsem fanynkou obou zmíněných mužů a na každém se mi líbí jiné přednosti. Dovolím si však nesouhlasit s Tomášem Klusem ohledně role umělců.
Umělci zde vždy byli pro pobavení lidí. V těžkých dobách hledali způsoby, jak lidi pobavit, aby zapomněli na problémy. Nikdo nechce jít na koncert a řešit kontroverzní témata či poslouchat projevy. Chce se bavit a zapomenout na to zlé.
V tomto ohledu si tedy myslím, že to Karel Gott dělal na jedničku. A král Klus by se spíše měl označit za mladého kralevice, který se má ještě co učit.
Zdroje: Žena Aktuálně, Blesk, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová