NÁZOR: Herečky mají nižší platy než herci. Problém se táhne léta a zasahuje od USA až po Indii

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
sharon stone
Zdroj: DELBO ANDREA / Shutterstock.com

Rovnost příležitostí pro muže i ženy je téma, které rezonuje společností už pořádně dlouhou dobu. Zabývají se jí aktivisté i politici. Řeší se ale také v zákulisí stříbrného plátna. Nižší platy pro herečky jsou standardem nejen v Hollywoodu, ale také v Bollywoodu. Co za tímto trendem stojí a lze jej vlastně nějak řešit?

Problém rovnoprávnosti žen a mužů není jen v tom, že ženy jsou často brány jako méně spolehlivé zaměstnankyně, kvůli péči o rodinu, která je v současné společnosti stále více přisuzována ženám, ale také v nerovném platovém ohodnocení.

Někteří by možná chtěli namítnout, že se jedná pouze výmysl feministek, které už neví, na co dalšího by upozornily. Empirická data ale hovoří jasně.

Český rozhlas nedávno zveřejnil data ze Sociologického ústavu Akademie věd, ze kterých vyplývá, že ženy berou v průměru o 16 procent nižší platy než muži. Přičemž polovina dotazovaných mužů i žen pracovala na úplně stejné pracovní pozici.

Problém se přirozeně netýká jen České republiky či Evropy. A také se nejedná jen o devízu manažerských pozic či lidí ve vedení korporátu. Stejný problém totiž už několik let řeší také svět filmu, a to nejen v Hollywoodu.

Herečky mají standardně nižší plat

O tom, že herečky nemají stejně dobré podmínky jako herci, se začalo hojně diskutovat už v roce 2015. Tehdy totiž hackeři napadli síť filmového studia Sony a zveřejnili řadu citlivých informací.

Jednou z nich byly informace o platech herců. Například se ukázalo, že herečky Jennifer Lawrence a Amy Adams dostaly menší podíl ze zisku na filmu Špinavý trik než jejich herečtí kolegové Bradley Cooper a Christian Bale.

Ačkoliv je Lawrence jedna ze současných nejúspěšnějších hereček, situace se pro ni postupem času nijak zvlášť nezlepšila. V netflixovém trháku K zemi hleď, který vyšel v roce 2021 dostala herečka o 5 milionů dolarů méně než Leonarda DiCaprio. Oba herci měli v té době například stejný počet Oscarů a Zlatých glóbů.

Své si zažila i hvězda Základního instinktu

O své negativní zkušenosti s nerovnými platy často hovořila i Sharon Stone. Ta podle webu Screen Daily obdržela za film Základní instinkt finanční odměnu 500 000 dolarů. Její herecký partner, Michael Douglas naproti tomu 14 milionů dolarů.

Tak trochu se nabízí úvaha, že Douglas byl v té době mnohem slavnější než Stone. A pravdou samozřejmě je, že v Hollywoodu neprodává filmy jen talent, ale také známý „ksicht“. Což jsou zcela legitimní a oprávněné námitky.

Pravdou ale je, že herečka se v té době pohybovala ve filmovém světě už více jak deset let. Za sebou navíc měla velmi úspěšné sci-fi Total Recall. O žádnou „no name“ herečku se tak určitě nejednalo, a i přesto byl rozdíl v jejich platech přímo propastný.

Stejné problémy má kinematografie z Británie i Indie

Ani zde se doba příliš neposunula. Důkazem je nedávná aféra kolem seriálu Koruna. Britská herečka Claire Foy, představitelka mladé královny Alžběty II., obdržela nižší honorář než Matt Smith, představitel prince Philipa.

I v tomto případě byl na začátku tento herec zřejmě známější než herečka. Foy ale role královny proslavila po celém světě, a dokonce za účinkování v první řadě obdržela Zlatý glóbus. Při natáčení druhé řady ale připadl herečce opět nižší honorář než jejímu mužskému protějšku. Produkční společnost se nakonec herečce omluvila a rozdíl mezi platy jí vyrovnala.

Tento problém se ale netýká jen Hollywoodu. Své o tom totiž ví indická herečka Priyanka Chopra Jonas. To ve svém nedávném rozhovoru pro BBC prozradila, že jako herečka dostává v Bollywoodu asi o 10 % nižší plat než její mužští kolegové.

Ke spravedlnosti povede zřejmě ještě dlouhá cesta

Ano, filmové produkce jsou dosti povrchní prostředí, kde se točí velké peníze a známější obličej si zkrátka může vybírat. Tyto příklady ovšem jasně dokazují, že herečky zkrátka dostávají za stejnou práci nepoměrně méně peněz.

Otázka, proč to tak je, zůstane zřejmě nezodpovězena. Je to tím, že ve filmovém průmyslu převládají muži? Jsou ženy málo průbojné a bojí si říct o větší odměnu? Tak či tak by se o daném tématu mělo více mluvit a filmový svět by s ním měl rozhodně více pracovat.

Zdroj: Screen Daily, CNBC, Who, BBC, Český rozhlas, iDNES, Aktuálně

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články