Dnes je Michael Kocáb uznávaným člověkem. Je hudebním skladatelem, zpěvákem, aktivistou, podnikatelem a politikem. V dětství ale trpěl šikanou, a to především kvůli tomu, že jeho tatínek byl farář. Když se jako malý s rodinou přestěhoval na faru do Chodova u Karlových Varů, začalo mu peklo.
„Já jsem byl šikaně vystaven v podstatě od první třídy. Pamatuju si, jak mě povalili na zem, kopali do mě, plivali, tahali mě za vlasy a říkali mi kostelní krysa,“ svěřil se Kocáb v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.
Podle svých slov se jako malý kluk poměrně dost bál. Naučil se před dětmi utíkat a přeskakovat dva metry vysoká vrata na faru. Jenomže časem se to naučili i ostatní. „Skončilo to tak, že mě ztloukli v mém vlastním pokoji,“ vypráví.
Na kraji společnosti
Kocáb se v novém místě bydliště neměl příliš dobře. „Byly tam hodně romské děti a ty nejspodnější sociální vrstvy. Byl to komunismus a s otcem farářem jsme se ocitli na okraji společnosti,“ uvedla podle iDNES Kocábova sestra Magdalena Westman.
Sám Michael si přál chodit do Pionýra jako všechny ostatní děti. To mu ale rodiče nepovolili a on místo toho musel chodit na náboženství. I to byl jeden z důvodů, proč byl obětí šikany.
„My jsme ho vedli ke smířlivosti, vedli jsme ho víc do světa, který neexistoval,“ řekl kdysi jeho otec Alfréd Kocáb. Ten zemřel ve věku 92 let v roce 2018. Ačkoli právě on byl důvodem, proč Michaela děti šikanovaly, zpěvák ho vždy miloval a jeho smrt oplakal, uvádí Blesk.
Šikana ho přestala trápit
„Já jsem se dostal do kontaktu s šikanou velmi brzy po přestěhování. Rychle jsem si na ni zvykl a přestala mě trápit,“ řekl Kocáb v rozhovoru. A doplnil, že sám sebe považoval za hrdinu a díky tomu se dokázal přes všechno přenést.
Hodně mu v těžkých dobách prý pomohl jeho kamarád Honza Nedvěd. Běžně se tak před útočníky Kocáb utíkal schovat právě k Nedvědům domů.
Kocáb se domnívá, že právě díky tomu, čím si prošel, je dnes přesně takovým člověkem, jakým je. „Ovlivnilo mě to zásadně. Já jsem byl schopen se už do páté třídy vzpamatovat a stát se autoritou dobráků,“ podotkl.
Zdroj: CNN Prima News, iDNES, Blesk
Autor: Šárka Cvrkalová