Matěj Stropnický s partnerem si zřídili transparentní účet. Ubytování Ukrajinců na zámku je totiž něco stojí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
matej stropnicky
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

I po více než 14 dnech ruské invaze na Ukrajině pomáhají Češi s ubytováním mnoha uprchlíkům. Mezi prvními celebritami, které se pokusily něco udělat, byl i politik a novinář Matěj Stropnický s partnerem Danielem Krejčíkem. Podle Stropnického slov ale není ubytovávání cizinců ani trochu snadné.

Matěj s Danielem ubytovali několik rodin, na které dopadla ruská agrese, u sebe na zámku v Osečanech. Už po několika dnech si ale pár uvědomil, jak finančně i časově náročná taková pomoc cizincům je. Proto se politik rozhodl vyjádřit svůj názor k tomu, jak by mohla pomoci nová vláda Petra Fialy.

Zámek v Osečanech pár zakoupil v roce 2018. Do jeho oprav vložil velké peníze. Nyní, když slouží památka jako azylové místo pro uprchlíky, uvědomuje si Stropnický, že mnoho lidí chce pomáhat, aniž by měli finanční možnosti. Proto by navrhoval několik zásadních kroků.

Není to jen o ubytování

Matěj Stropnický se médiím svěřil s tím, že pomoci uprchlíkům neznamená pouze je ubytovat. Vyžaduje to také mnoho věcí okolo. Ukrajincům je třeba pomoci s hledáním práce, se zařízením víza, se socializací. A nic z toho není časově zrovna snadné, navíc to spolyká dost peněz.

„Situace se stabilizuje, máme na zámku nyní tři rodiny, s poslední rodinou nás čeká cesta do Příbrami kvůli vízům, lhůty se prodloužily, tak se nemusí tolik spěchat. Někdo si už našel nějakou brigádu, jedno dítě začalo chodit do školy, přijde mi, že celá situace si sedá a celkem to šlape,“ svěřil se Matěj pro Život v Česku.

„Postupně pomáháme rodiny začlenit. Třeba škola v Sedlčanech už je plná, ministerstvo školství by se možná mohlo zabývat tím, zda by náhodou nešly počty dětí ve třídách rozšířit. Ve chvíli, kdy je škola v Sedlčanech plná, tak rodiče musí hledat jinde, budou jezdit třeba do Benešova, to se zase prodraží,“ vysvětluje.

Nejde o pomoc na pár dní

Stejně jako řada odborníků i Matěj varuje, že pokud chce někdo pomáhat, musí si uvědomit jednu věc: ubytování uprchlíků není na pár dní. Lidé se nebudou moci vrátit do své země třeba i měsíce, možná roky. Je tedy potřeba vědět, do čeho se člověk pouští.

„My jsme si zřídili transparentní účet, protože s ubytováním ukrajinských rodin samozřejmě jsou spojené náklady. Plyn, voda, elektřina i běžné potraviny jdou nahoru… Trochu mě překvapuje, že vláda vyzvala lidi, aby ubytovávali Ukrajince, na druhé straně ubytovatelům zatím nic neposkytuje,“ říká Stropnický.

Vláda údajně už příspěvek lidem, kteří se o Ukrajince starají, schválila, pouze zatím nebyla vyjasněna jeho výše. Podle Stropnického měla být tato věc ale dávno vyřešena. „Máme tady velká prohlášení typu, že nezradíme, že Mnichov, že bojujeme, dokonce vláda kritizuje OSN… Možná by bylo lepší, kdyby se na ty fronty před úřady udělal registrační online formulář,“ dodává politik další svůj nápad.

Zdroj: Život v Česku, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články