Matěj Ruppert by skončil ve zvláštní škole a na lécích, kdyby nebylo profesora Zdeňka Matějčka. Ten poslal učitelkám rázný vzkaz

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Matej Ruppert
Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Wikipedia Commons

Zpěvák Matěj Ruppert by nejspíše nebyl tam, kde je, kdyby se nedostal do péče uznávaného profesora Zdeňka Matějčka. Učitelky totiž doporučovaly, aby mu byly nasazeny léky a byl dán do zvláštní školy. Profesor ale podpořil jak Matěje, tak jeho maminku, a učitelkám vzkázal, ať si vezmou prášky samy. Z vděčnosti k němu se stal Matěj ambasadorem projektu, který profesor založil.

„Měl jsem, dnes se tomu říká ADHD, tedy lehkou mozkovou dysfunkci. Běžně jsem propadal z češtiny. Na jedné A4 jsem udělal 35 hrubých chyb. Učitelky mě posílaly k psychologovi a ten napsal, že jsem vyvrhel, a dokonce navrhoval medikaci,“ prozradil Matěj v pořadu Rozhovor Jožky Kubáníka.

Profesor poslal učitelkám jasný vzkaz

Důvodem bylo to, že měl (a stále má) poruchy soustředění a během hodiny klidně vstal a začal pobíhat po chodbách.

Kdyby tehdy rodiče poslechli, nejspíše by zpěvák nebyl tam, kde je nyní. Naštěstí se ale dostal ke světově uznávanému dětskému psychologovi Zdeňku Matějčkovi a ten měl pro učitelky jasný vzkaz.

„Ten učitelkám vzkázal, ať si vezmou léky samy a ať mě nechají na pokoji,“ dodal zpěvák, jak mu Matějček zachránil dětství.

Učitelkám dále doporučil, aby Matěje posílali s třídní knihou, protože se alespoň proběhne a pomůže mu to.

Psychicky podržel zpěvákovu maminku

Navíc pomohl i mamince, která neustále poslouchala, jak má zlobivého syna.

„Počkejte, za dva roky to bude úplně normální dítě, protože tohle je klasický případ lehké mozkové dysfunkce s hyperaktivitou. Navíc říkal: Podívejte se, to není charakterově pokřivený člověk, on ví, kde je dobro a zlo, a veškerý soupis těch škraloupů ze školy, to jsou normální reakce normálního člověka. Kromě klukovin a toho, že jsem někde rozbil okno, což dělají všechny děti, tak nenašel fatální věci,“ prozradil zpěvák v rozhovoru Pro ženy, jak profesor pomohl mamince situaci zvládnout.

Od zpěváka si dokonce vzal autogram a dodal, že jednou bude jistě cenný, protože „ děti s touto poruchou bývají potom v nějakém užším oboru poměrně úspěšné – když si ten obor najdou a jsou v něm dostatečně podporované“.

Poznal ho i po letech

S profesorem Matějčkem se zpěvák setkal náhodně v tramvaji, když mu bylo osmnáct let a chtěl mu poděkovat. Byl ale trochu přiopilý a nevěřil, že by si ho profesor mohl pamatovat.

„No a jak jsem tak stál v té tramvaji, bylo mi blbý mu něco říkat a on se najednou otočil, kouknul se na mě a říkal: Ahoj Matěji, tak co takhle v noci, odkud jedeš. Já byl překvapený, že si mě pamatuje, když mu rukama prošly stovky dětí, to bylo obdivuhodné. Řekl jsem mu, že mě zachránil, a on namítl: Ne, ty ses zachránil sám, protože jsi dobrý člověk,“ prozradil Matěj, jak setkání proběhlo.

Profesor Matějček v tehdejším Československu založil dětské SOS vesničky. To nejmenší, co mohl zpěvák z vděčnosti udělat, bylo to, že se stal ambasadorem této organizace.

Projekt proto pravidelně propaguje a zejména také navštěvuje děti. Pravidelně se podle webových stránek SOS vesničky účastní všech akcí. Například byl u křtu kalendáře, ale i u autogramiády, která měla podpořit jeho prodej.

A když nemůže za dětmi osobně, natočí pro ně alespoň vzkaz.

Zdroje: Rozhovor Jožky Kubáníka, Pro ženy, SOS vesničky, YouTube

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články