Kim Peek se stal předlohou pro snímek Rain Man. Lékaři mu nedávali šanci na spokojený život, jeho otec to s ním ale nevzdal

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kim Peek
Zdroj: Profimedia

Snímek Rain Man patří k těm, které ve vás po zhlédnutí zanechají ještě dlouhou dobu velmi silné emoce. Jaký je ale příběh muže, který inspiroval Barryho Morrowa k napsání scénáře tohoto oscarového filmu? Kim Peek, který byl předlouhou pro autistickou hlavní postavu snímku, zemřel v roce 2009.

Kim Peek se narodil 11. listopadu roku 1951 v Salt Lake City. Jelikož přišel na svět s poškozením mozku, byl poslán do zařízení pro osoby s mentálním poškozením. Lékaři tvrdili, že nikdy nebude mluvit, uvádí Lifee. Mnoho lidí si dodnes myslí, že byl Kim autista, to ale není pravda.

Syndrom učence

Jeho IQ dosahovalo pouhých 73 bodů. Přesto ale v některých ohledech vykazoval naopak nadprůměrné schopnosti. Kim trpěl takzvaným syndromem učence, což znamená, že byl sice mentálně postižený, v jistých ohledech ale naopak chytřejší než ostatní, vysvětluje Aruma.

Díky tomu, že jeho otec nevěřil lékařům a dal synovi možnost vzdělávat se, byl Kim schopný nejen naučit se mluvit, ale také číst. Později se ukázalo, že má neuvěřitelně silnou paměť. Jeho postižení mu umožňovalo přečíst dvě stránky za zhruba deset sekund.

Příběh o naději

Společně se svým otcem se v roce 1984 Kim zúčastnil konference v Texasu. Na tu zavítal právě i Barry Morrow, který se zde s mužem seznámil a rozhodl se jeho příběh o naději zvěčnit.

A tak vznikl snímek Rain Man, kde si hlavní roli zahrál Dustin Hoffman. Ten dokonce v minulosti uvedl, že sice sám může být hvězdou, ale jedině Kim Peek je celé nebe.

Kim zemřel v roce 2009 na infarkt. Bylo mu tehdy 58 let. Kromě jeho rodiny a přátel ho opalakala také celá řada slavných, kteří měli tu čest se s ním setkat osobně. On i jeho otec, který se nikdy nevzdal naděje, jsou dodnes inspirací pro mnohé.

Zdroj: Lidovky, Náš Region, Blesk, iDNES, Lifee, Aruma

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články