Důchodce Huml z Chalupářů, fasádník Skopec ze Světáků, Bouvard z Byli jednou dva písaři, čaroděj Vigo nebo pan Foustka. To je jen malý výpis rolí, díky kterým si fanoušci pamatují Jiřího Sováka. Herec, který opustil svět v září roku 2000, byl fanoušky uznávaný, jeho soukromí bylo ale plné skandálů.
Vysloužil si obrovský obdiv a jak píše idnes.cz, dokonce i necelý rok před svou smrtí si vysloužil cenu Thalie. Jenže i když byl na filmových plátnech velikánem, v reálném životě to s ním někdy bylo velmi náročné. Podle rodiny i kolegů byl totiž cholerik, který někdy neznal hranice.
„Byl vzteklý, ale úsměvně, mile vzteklý. Říkala jsem, že je líbezný cholerik. Jednou se rozzuřil, vyhodil z okna na zahradu lustr. Ale to nestačilo, ještě za ním plivnul. Teprve pak měl pokoj,“ vylíčila před časem pro Aha! jeho žena. A podobných zážitků, zdá se, nebylo málo.
Syna si chtěl koupit
Z prvního manželství měl Sovák syna. S tím se ale hodně hádal a všechno to začalo, když kvůli jiné ženě opustil svou rodinu. Tehdy bylo Jiřímu Schmitzerovi 11 let. Jeho otec se ale nijak netrápil. Synovi se snažil vše vynahradit po svém a podle webu zeny.iprima.cz to působí trochu tak, jako kdyby si ho kupoval.
Přimlouval se například u režisérů, aby jeho syna obsadili. „Byl to Sovák, který mě poprosil, abych dal jeho klukovi roli. A tak jsem to udělal a byl skvělý,“ vzpomínal během života režisér seriálu Chalupáři František Filip. Ve snímku si Schmitzer zahrál Sovákova vnuka.
Během hraní se sice otec se synem opět spřátelili, jenomže ne na dlouho. Schmitzer si totiž po jednom z natáčení dal skleničku alkoholu a za volantem pak srazil chodce. Skončil za to na 3 roky ve vězení, a to zase Sovák nikdy neodpustil jemu. Rozhádali se tak už nadobro.
Upíra poslal k šípku
Když se poprvé setkal Sovák se svým pozdějším řidičem a hereckým partnerem Václavem Upírem Krejčím, podepsal mu sice knihu, ale byl podle všeho velmi neochotný, a odmítl mu dokonce napsat věnování. „Pak jsem mu řekl, že by pro mě bylo ctí, kdybych mu mohl věnovat svoji knihu. Divně se na mě podíval, tak jsem ho ujistil, že nechci, aby ji četl, ale jenom si ji vzal, abych se tím mohl chlubit, že má mé dílo doma,“ svěřil se Krejčí. Sovák mu ale odpověděl doslova slovy: „Strč si ji do p*dele.“ Krejčí vyhecovaný přihlížejícími kolegy se nenechal odradit a ptal se, zda může knihu tedy Sovákovi strčit přímo do tašky.
Ten se bránil, ale obdivovatel nepřestal s provokací. „Pan Sovák mě pak vší silou přetáhl svojí holí přes záda. Bolestí mně vyhrkly slzy. Spadl jsem na zem a nemohl se zvednout. Měl jsem pocit, že mám zlomená všechna žebra. Sbíral jsem se ještě hodně dlouho. Když jsem přijel domů, zabořil jsem hlavu do polštáře a probrečel celou noc,“ svěřil se smutně.
„Ještě druhý den ráno to bolelo jako čert a já si říkal, kde ten nerudný dědek bere takovou zlou sílu,“ zavzpomínal. Sovák nejen podle jeho slov nebyl zrovna milý a příjemný muž. Ačkoli si tak u fanoušků vysloužil obdiv, mezi kolegy a známými příliš oblíbený nejspíš nebyl.
Zdroj: zeny.iprima.cz, ahaonline.cz, idnes.cz
Autor: Šárka Cvrkalová