Jana Lhotová bojovala s bulimií. Ani po dvou letech se nepovažuje za zcela vyléčenou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bulimie
Zdroj: Shutterstock

Poruchy příjmu potravy jsou vážná věc. A mnohdy se s nimi potýkají i lidé, u kterých bychom to nečekali. U mezinárodní make-up artistky Jany Lhotové by mnoho lidí předpokládalo vysoké sebevědomí spojené s její zálibou v kráse a zdokonalování lidského těla. Ona ve skutečnosti v minulosti prošla bulimií.

Jana o svých problémech poprvé promluvila před dvěma lety. V rozhovoru pro Deník přiznala, že se kdysi potýkala s anorexií i bulimií, a ačkoli už nějaký čas problémy překonává, stále se bojí, že by mohla do situace spadnout znovu.

Abstinující bulimička

Bulimie je stav, při kterém člověk během krátké chvíle zkonzumuje větší množství jídla, následně se ho potom snaží z těla různými způsoby dostat. Nejčastěji se jedná o vyvolávané zvracení, popisuje Národní zdravotnický informační portál.

„Někde jsem se dočetla, že u lidí trpících psychickou poruchou dochází ke změnám na mozku. Patří sem i jakákoliv závislost, a bulimie závislost je, stejně jako alkohol nebo drogy. Pokud by se před abstinujícího alkoholika položil alkohol, nastartuje něco, co se pro něho může stát zase osudným. Proto nechci říct jsem vyléčená, ale zatím jen abstinující bulimička,“ uvádí Lhotová.

Doplňuje, že i po dvou letech boje s nemocí mívá někdy problémy. Asi před půl rokem například zjistila, že jedním ze spouštěčů její bulimie je alkohol, po kterém tehdy své zásady znovu porušila. Ten tedy nyní vynechává úplně.

S poruchami příjmu potravy bojuje mnoho slavných

U někoho, kdo svůj život zasvětil kráse a péči o tělo, je pro mnohé podobný problém překvapením. Pravda ale je, že se mnoho žen potýká s poruchami příjmu potravy. Server iGlanc zmiňuje například i jména jako Gabriela Soukalová, Julia Lipnická nebo Nadia Comaneci.

Spouštěčem těchto psychických problémů často bývá nízké sebevědomí, které je ale spojováno mimo jiné s tím, v jakém prostředí člověk vyrůstal. Sama Lhotová to ve svém dětství neměla snadné, její matka byla alkoholička, a to celé situaci příliš nepřidalo.

V současné chvíli nicméně pracuje na tom, aby své psychické problémy vyřešila a stala se příkladem pro ty, kteří mají podobné komplikace. „Nikdo, kdo něco poruší, by si neměl předhazovat výčitky a brát to jako selhání,“ radí závěrem s tím, že léčba není snadná, ale je jedinou možnou cestou.

Zdroj: NZIP, iGlanc, Deník, Nevzdávej to

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články