Jan Svěrák napsal divadelní hru, ve které sám hraje. Řeší nejedno kontroverzní téma

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jan Sverak
Autor: che – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5, Wikipedia Commons

Nějaký čas působil ve světě filmu. V poslední době se ale režisér Jan Svěrák věnuje především divadlu a zdá se, že televizi nadobro opustil. V současné době se nejvíce mluví o jeho divadelní hře, ve které hraje hlavní roli umělá inteligence.

Napsat představení, ve kterém by si sám i zahrál, bylo vždy jeho noční můrou. Té se teď ale rozhodl postavit. Dobré ráno s Findou je nekorektní komedie, ve které se zabývá celou řadou aktuálně společností velmi řešených témat. A je si vědom toho, že je to tak trochu risk.

Feminismus, ekologie a umělá inteligence

Jedním z hlavních témat celého představení je AI. O umělé inteligenci chtěl režisér napsat příběh podle svých slov už dlouho. V tomto případě ale zařadil do díla také téma feminismu, ekologie, sexuálních i etnických menšin a dalších společensky velmi probíraných situací.

„Šokovalo mě, že ve vyspělé demokracii máme témata, do kterých není radno se pouštět,“ svěřil se v rozhovoru pro Magazín Aktuálně. Prozradil také, že si mnohé problémy společnosti uvědomil během covidu, kdy se mu nápad na příběh začal v hlavě rodit.

„Je hodně lidí, určitě aspoň v mé generaci, kteří to cítí podobně. Po covidu lidé zblbli, nebo co se stalo?“ cituje jeho slova iRozhlas. V poslední době se Svěrák hodně setkával s nesouhlasem vůči některým svým myšlenkám. „Tak jsem si říkal, že si udělám hru pro sebe, udělám si z toho legraci, ale takovou, aby tam nikdo nebyl za vola,“ vysvětluje.

Finda

První, co na nové divadelní hře většinu lidí zaujme, je právě robotka, kterou pro představení Svěrák vytvořil.

„Finda je umělá inteligence, sexy robotka, která je vyrobena ve Finsku a žije v Dánsku. Odtud její jméno. Ta hra je o současných tématech, na která má každý nějaký názor, a když o nich začnete mluvit nahlas, může se stát, že budete napomenuti, že je váš názor nevhodný,“ vysvětluje režisér.

V díle se kromě umělé inteligence objevuje celá řada postav, které napovídají, že se jedná skutečně o představení plné nejrůznějších témat. Setkáte se zde například s romským rapperem, feministickou redaktorkou nebo homosexuálním novinářem bojujícím za green deal.

Na Dobré ráno s Findou už můžete zajít do klasického divadla. Tvůrci nejprve dělali předpremiéry v menších českých městech, aby zjistili, jak na příběh lidé reagují. Dnes už se nebojí představit ho na větší scéně.

Zdroj: iRozhlas, iDNES, Hospodářské Noviny, Magazín Aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články