Herečka Tereza Dočkalová vnímá děti jako smysl života. Chodí se ale nabít do práce a doma by tři roky nevydržela

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tereza Dockalova
Autor: Show Jana Krause, FTV Prima, CC BY 3.0, Wikipedia Commons

Tereza Dočkalová je jako herečka známá zejména díky feministickému pořadu Branky, body, kokoti a Kokoti na neděli. Patří k těm maminkám, které upozorňují na nerovnoprávnost mezi pohlavími a zhoršené podmínky pro matky vracející se do práce. Sama se do práce vrátila tři měsíce po porodu, protože doma by se zbláznila.

Jejím partnerem je dramatik a divadelní režisér Tomáš Dianiška, který moderuje pořad Transky, body, vteřiny. Nejedná se rozhodně o náhodu, protože na projektech pracovali spolu.

Návrat do práce je těžký

Dalším společným projektem je jejich dcera Berta. Právě o vztahu k ní a k rodičovství celkově se herečka rozpovídala v rozhovoru pro Novinky. Cítí se znevýhodněná tím, že je matkou?

„Ženy se cítí být pod tlakem. Tradiční vnímání rolí ve společnosti se sice postupně mění, ale když se žena vrací do práce dřív než po třech letech strávených s dítětem, je jí dáváno najevo, že možná není dost dobrá matka,“ uvedla herečka.

Dodala hned, že nevidí nic špatného na tom, když se žena rozhodne zůstat doma s dítětem déle, ale není to podle ní koncept pro všechny ženy.

A právě ty ženy, které se chtějí do práce vrátit dříve, jsou pak podle ní znevýhodněné, protože je nedostatek jeslí či zkrácených úvazků. Ona sama patří právě do této skupiny.

„Asi bych se zbláznila, kdybych měla zůstat čtyři roky v kuse doma,“ uvedla s tím, že je ráda, že jí povolání umožňuje vracet se do práce pozvolna.

V jiné situaci jsou pak podle ní ženy, které hned z rodičovské musí naskočit na plný úvazek a začít pracovat, jako kdyby nikdy neodešly.

„Na mateřskou odcházíte jako naostřená tužka, máte zkušenosti, které jste musela nějaký čas získávat, než jste z nich začala profitovat. A o tohle přijdete,“ říká herečka.

Děti jsou smyslem života

Kromě zmíněného pořadu je herečka ještě moderátorkou internetového pořadu Protivný sprostý matky, což je práce, kterou dostala díky tomu, že otěhotněla.

Název pořadu prý vychází právě z myšlenky, že není možné, aby se mámy celý den usmívaly.

Dále mohou diváci herečku vidět ve hře Máma. Jednou z myšlenek tohoto divadelního představení je, že je od rodičů egoistické, když děti vnímají jako jediný smysl svého života.

„Ano, ale je to pravda. Nikdo si děti nepořizuje proto, aby obohatil svět o nové podmořské biology. Většina z nás je chce proto, aby náš život získal smysl. Na druhou stranu bychom se kvůli tomu neměli cítit provinile, protože to máme evolučně dané, je to naprosto přirozené,“ rozvedla tuto myšlenku herečka během rozhovoru pro Aktuálně.

I v rozhovoru pro Aktuálně zopakovala, že by nemohla být doma s dítětem několik let a nic nedělat. Ona sama byla doma jen první tři měsíce a nastoupila zpět do pracovního procesu.

Možná jsou moc free

„Nejsme žádní profesionální rodiče, snažíme se být takoví, jací jsme byli předtím, a ukazovat Bertě, co se nám na životě líbí. Tak uvidíme, jaké to přinese plody,“ uvedla k výchově herečka během rozhovoru pro Aktuálně.

A jaké ona sama měla dětství? O tom nikde herečka moc nemluvila, ale přiznala například, že neměla doma podporu ohledně své profese.

„Máma po mně házela špinavé ponožky z prádelního koše. Vůči této profesi měla spoustu předsudků. Dnes už na moje představení chodí. V mnohém ale měla pravdu. Hodnotový žebříček jsem si musela sama znova přeskládat,“ uvedla Tereza v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdroje: Novinky, Aktuálně, Český rozhlas

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články