Glosa: Hudební skupina v rukou jednoho muže. Malátný Chinaski změnil, přišlo ale zlepšení?

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
michal malatny
Zdroj: Michal Turek / MAFRA / Profimedia

Založit a udržet úspěšnou hudební skupinu je tak trochu alchymie. Obvykle platí, že čím více členů, tím více problémů. Existuje mnoho kapel, které si vedly velmi dobře, když najednou přišel konec. Rozpad či rapidní změna sestavy úplně změní ráz kapely a v drtivé většině to není ku prospěchu věci. Dalo by se říci, že pomyslnou výjimkou jsou Chinaski. Je tomu ale opravdu tak?

Sólový umělec to má v hudební branži obvykle jednodušší než hudební skupina. Když to hodně zlehčíme, tak značná část příjmu jde jemu a jediný, kdo ho nějakým způsobem může ovlivňovat, je hudební vydavatelství nebo manažer.

Frontman = kapela

V případě hudební skupiny je to ovšem něco zcela jiného. Ačkoliv ve většině uskupení existuje pozice jakéhosi kapelníka, bez kterého by to zřejmě vůbec nefungovalo, stejně se tam musí dohodnout mnohem více lidí, což není nikdy nic jednoduchého.

Kromě kapelníka ještě existuje takzvaný frontman, především jehož tváří se skupina prezentuje. Jak ale ukazuje historie, právě frontman bývá největší silou, ale zároveň slabinou těchto hudebních těles.

Jako příklad můžeme uvést kapelu Ready Kirken. Ta se v roce 2006 rozhodla zbavit svého frontmana Michala Hrůzy. Jeho spoluhráčům se nelíbilo, že Hrůza nechce zpívat jiné písně než ty, které sám napsal. Navíc začal mít potíže s ostatními členy. Ti se pak rozhodli se ho raději zbavit.

Jak ukázala historie, příliš dobrý nápad to nebyl. Zatímco kapela Ready Kirken už žádný rádiový hit nenahrála, Hrůza se může pyšnit písněmi, jako jsou Zakázané uvolnění, Padesátka či Pro Emu.

Můžou za změny potíže s egem?

Zřejmě ale nejznámější příklad rozpadu skupiny, která ale nakonec vše přežila, je kapela Chinaski. Ta zažila první důležitou výměnu už po šesti letech, kdy odešla její celkem výrazná tvář – herec a hudebník Petr Rajchert.

Ačkoliv se dlouhá léta ke svému odchodu nevyjadřoval, v dokumentu Každej ví kulový, který o kapele v minulém roce vyšel, Rajchert uvedl, že Michalu Malátnému vadilo, že je na pódiu až příliš vidět. To nepřímo potvrdil i Malátný. Ten prozradil, že se mu nelíbilo, jak Rajchert při koncertech vystupuje.

Kapele to neuškodilo a postupně se etablovala na jedno z nejznámějších českých hudebních uskupení. O to víc všechny překvapilo, když Chinaski v roce 2017 oznámili, že končí čtyři stálí členové. To byla více než polovina dosavadního osazenstva.

Později se ale ukázalo, že odchod Petra Kužvarta, Štepána Škocha, Ondřeje Škocha a bubeníka Otakara Petřiny alias rapera Marpa nebyl tak úplně dobrovolný. Hudebníci se navíc o svém „vyhazovu“ dozvěděli za poněkud zvláštních okolností.

Malátný je frontman i jediný zakládající člen

Není proto divu, že se vše mediálně velmi propíralo a Michal Malátný se coby frontman snažil své rozhodnutí co nejvíce ospravedlnit. Což například dělá i ve výše zmíněném dokumentu.

Několikrát tam uvádí, že atmosféra v kapele už nebyla dobrá. Navíc připouští, že chtěl po letech změnit výraz Chinaski právě tím, že odstraní dechovou sekci. Po smrti Pavla Grohmana je Michal Malátný totiž už jediný ze zakládajících členů.

Podle reakcí na oficiálním facebooku skupiny, kde se na dokument upozorňuje, je patrné, že někteří fanoušci současnou kapelu považují za úplně jiné těleso než původní Chinaski. Chování Michala Malátného také mnohým nepřijde úplně v pořádku.

Změna k lepšímu?

Je logické, že jako zakladatel a frontman má Malátný v kapele nejsilnější hlas. Ale nabízí se otázka: jedná se ještě o kapelu, když její frontman může kohokoliv mávnutím ruky vyhodit? Je to ještě hudební skupina, když sám Malátný rozhoduje, kam budou Chinaski hudebně směřovat?

V dokumentu si Malátný libuje, jak mají díky novým členům Chinaski parádní zvuk a že dobrá nálada se otiskla i na jejich novém albu Frihet, které se natáčelo až v Norsku. Ale je tomu opravdu tak? Slyšeli jste některý z nových singlů Chinaski (Měl bych si boty zout či Dvě srdce vejpůl) hrát v některém rádiu?

Nikdo nemůže nikoho nutit zůstávat v projektu, kde mu není příjemně. Avšak že by Malátný vyřešil situaci se ctí, to se asi říct nedá. Nakonec je ale vše v rukách posluchačů. Uvidíme, co ještě držitelé několika cen Anděl ukáží. A jak to vidíte vy? Změnili se podle vás Chinaski k lepšímu?

Zdroj: iDNES, Metro, Blesk, Facebook, Aktuálně

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články