Aleš Procházka sice považuje dabing za odvětví herectví, které ho baví nejméně, protože například v divadle se může daleko více projevit, kdežto při dabování je hodně závislý na své předloze, přesto se zapsal do paměti fanoušků především jako český profesor Snape, kocour v botách z filmů o Shrekovi nebo jako Chandler z Přátel. Právě posledního jmenovaného ale před Procházkou daboval jiný herec a vystřídat ho prý bylo psychicky velmi náročné.
„Ono to v dabingu je tak, že čím lepšího máte herce, tak tím líp se vám dabuje,“ říká Procházka v rozhovoru pro Novinky. Na druhou stranu ale tvrdí, že nemůže projevit volnost a musí se hodně přizpůsobovat, což je pro něho velmi těžké. Další komplikací pak je po někom přejímat role.
Dabér to přirovnal k nošení starých kostýmů. Pokud prý převezmete něčí hlas po kolegovi, který dále nemohl postavu dabovat, je to jako nosit oblečení zesnulého. A to nikomu není příjemné. Právě s takovou věcí se ale musel vypořádat, když kvůli rakovině už nemohl v dabování Chandlera v Přátelích pokračovat jeho původní český hlas Rostislav Čtvrlík.
Peníze věnoval na pomoc lidem se stejnou nemocí
Rostislav Čtvrtlík nadaboval několik sérií Přátel. V roce 1999 mu ale lékaři diagnostikovali rakovinu mozku. Později musel na operaci, před kterou dabing Chandlera přerušil. V té době ho zastoupil právě Aleš Procházka. Ačkoli to nějaký čas vypadalo, že rakovinu Čtvrtlík porazí, nakonec s nemocí prohrál.
„Můj operatér mi zachránil život, cítím se dobře, teď mám období mezi léčbou, ale v létě mě ještě čekají chemoterapie. I přesto bych se chtěl vrátit do práce.“ Taková slova řekl Blesku Čtvrtlík půl roku předtím, než zemřel. Procházka prý jeho roli přejímal velmi nerad.
„Kolega onemocněl zákeřnou nemocí a musel na složitou operaci,“ vysvětlil v rozhovoru. Dodal, že ačkoli herecky ho Přátelé velmi bavili, nikdy se necítil jako Chandler a dobře věděl, že lidé si budou komickou postavu vždy spojovat spíše se Čtvrtlíkem. Veškeré peníze, které za dabování seriálu dostal, věnoval Procházka na pomoc lidem trpícím stejnou nemocí, která Čtvrtlíka nakonec porazila.
Oplakal i smrt Alana Rickmana
Dalším z lidí, kteří byli pro Procházku důležití, ale bohužel prohráli boj s rakovinou, byl Alan Rickman. Ten si zahrál profesora Snapea v Harrym Potterovi. Byl to právě Procházka, kdo mu dal český hlas. Herec přiznal, že když se doslechl v roce 2016 o jeho smrti, oplakal ji.
Při natáčení Snapea si nebyl Procházka jistý tím, zda vůbec projde jako jeho hlas. Režisér mu dal ale radu: mluvit každé slovo tak, jako kdyby drtil v ruce golfový míček. „Když jsem přišel na první natáčecí den, byl na pultíku připravený můj text a vedle golfový míček. A prvních pár natáčecích dní jsem ho skutečně používal,“ přiznává.
S profesorem Snapem se Procházka hodně sžil, když potom jeho představitel zemřel, nesl to velmi těžce. „Byl pro mě důležitý. Když zemřel například Arthur Miller, dozvěděl jsem se to v autě, hlásili to v rádiu. Musel jsem zajet na pumpu a rozdýchat to. A s Alanem Rickmanem jsem se cítil v podstatě stejně,“ říká dabér.
Autor: Šárka Cvrkalová